Kurd z Prahy: Nejsme teroristé! Každá rodina o někoho přišla

Domácí
4. 3. 2018 18:59
Čtěte TÝDEN!
Čtěte TÝDEN!

Česká republika si od Turecka vysloužila nálepku země podporující terorismus. Pražský soud totiž minulý týden neuvalil vazbu na zadrženého kurdského předáka Sáliha Muslima, kterého má Ankara na seznamu hledaných osob. Syrský Kurd Rachid Khalil, jenž už třicet let žije v Česku, odmítá, že by jeho krajan byl terorista.

TÝDEN 11/2018.Patřil jste mezi několik desítek Kurdů, kteří minulý týden demonstrovali před pražským soudem za propuštění Sáliha Muslima. S tím, že se dostal na svobodu, tedy musíte být spokojen.

Samozřejmě to všichni vítáme. Česká republika přece nebude poslouchat nějaké příkazy z Turecka, která žádá o jeho vydání. Myslím, že už samo zadržení pana Muslima bylo nepříjemné. Zejména s ohledem na to, že jezdí po Evropě bez jakéhokoli omezení.

Hned po propuštění ale opustil Českou republiku, i když slíbil spolupráci se soudem, pokud by jednal o jeho vydání do Turecka. Opravdu to pan Muslim dodrží?

Ano, jeden z českých Kurdů se za něho dokonce zaručil. Byla to jedna z podmínek soudu - v případě, že bude vyzván, aby se dostavil k jednání. Věřím, že to dodrží.

Kvůli rozhodnutí soudu neuvalit na Muslima vazbu se do Česka nevybíravě pustil i Yiğit Bulut, hlavní poradce tureckého prezidenta. V televizním rozhovoru označil Českou republiku za Čechii, kterou vlastní Němci. A řekl: "Všichni opravdoví muži odešli a založili Slovensko."

Jako Kurdo-Čecha mě takové výroky urážejí. Česko je svrchovaná země a soudní rozhodnutí dokládá, že justice není zpolitizovaná. Měl jsem z rozsudku opravdovou radost. Spekulovalo se například o tom, že Sálih Muslim bude vyměněn za Markétu Všelichovou a Miroslava Farkase, kteří byli podle tureckého soudu napojeni na kurdské milice, a proto dostali více než šestiletý trest vězení. Nebo že Česko podlehne tlaku Turecka kvůli miliardovým obchodům s touto zemí.

Jak se dostal do Prahy? Nebylo důvodem třeba to, že se tu chtěl skrývat před Tureckem?

V žádném případě. Byl oficiálně pozván na konferenci o Blízkém východě, která se konala v jednom pražském hotelu. Ale podrobnosti neznám. Sálih Muslim je syrský občan, ale vysokou školu vystudoval v Turecku. Teď má status azylanta ve Finsku. Ještě poměrně donedávna, do roku 2015, se scházel s tureckými představiteli, kteří s ním jednali jako s opozičním předákem, protože v té době byl v Sýrii předsedou tamní kurdské Strany demokratické unie.

Čtěte TÝDEN!

Autor: Pavel BarochFoto: , ČTK/Šimánek Vít

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ