Nepoživatelné
Kuřecí z Polska obsahovalo třikrát víc antibiotik, než je norma
12.07.2013 12:30 Aktualizováno 12.07. 16:53
Kuřecí maso z Polska, o jehož nálezu ve čtvrtek informovala Státní veterinární správa, obsahovalo trojnásobně vyšší než povolené množství antibiotika doxycyklinu, sdělil mluvčí SVS Josef Duben. Lék se v chovech drůbeže používá pro léčení onemocnění dýchacího ústrojí. Do ČR mělo být dovezeno celkem 1200 kilogramů mražených kuřecích řízků, veterináři nařídili stažení masa z trhu.
Podle Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) byly kuřecí stehenní řízky s nadlimitním množstvím antibiotik prodávány v pardubické prodejně JIP východočeská, a.s. Firmě zboží dodával podnikatel Pavel Vodička z Jaroměře, pochází od polského výrobce ALMA Sp. z o.o.
Nadlimitní množství léku bylo podle mluvčího veterinární správy zjištěno ve třech z šesti odebraných vzorků. SZPI překročení limitu zjistila u dvou ze šesti podvzorků. "S kontrolovanou osobou bude zahájeno správní řízení o uložení sankce," uvedl mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.
Duben ve čtvrtek uvedl, že veterinární inspektoři zajistili 200 balení řízků ve skladě v Pardubickém kraji. Zbytek byl už dříve distribuován do dalšího skladu a prodejen v Poličce a Jičíně. Veterináři začali z trhu stahovat také toto maso. Pokud si někdo výrobek firmy Handlowa ALMA s datem výroby 19. října 2012 koupil, má možnost ho vrátit prodejci.
Maso se zbytky antibiotik v nadlimitním množství je nepoživatelné a musí být zlikvidováno. Jeho konzumace by podle Dubna přispívala k upevňování rezistence antibiotika na některého z původců onemocnění u lidí, čímž by se léčba antibiotiky stávala méně účinnou.
Státní veterinární správa během více než týdne mimořádných kontrol do dnešního dne odebrala 128 vzorků drůbežího masa a masných výrobků. Kontrolované zásilky byly z Německa, Polska, Maďarska, Rakouska, Nizozemska a Brazílie. Mimořádná kontrolní akce je zatím naplánovaná do 15. července. Podnětem ke kontrole byla aféra s údajným zneužíváním antibiotik v polských chovech drůbeže.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.