Langer dřív proti estébákům brojil, teď mu nevadí
24.03.2009 08:30 Původní zpráva
Ivan Langer se na počátku své ministerské éry na vnitru vykreslil jako bojovník proti starým strukturám u policie. Teď je vyhýbavější. Udavač StB na místě náměstka jeho inspekce ho k razanci nepřiměl.
Časopis TÝDEN už v lednu upozornil, že na místo náměstka policejní inspekce, která má na starosti vyšetřování prohřešků policistů, usedl důvěrník vojenské kontrarozvědky Dušan Brunclík. Materiály z Archivu bezpečnostních složek Brunclíka usvědčovaly, že se na vojně nechal naverbovat a bonzoval své kolegy. Ve spise však chyběl Brunclíkův podpis a část materiálů byla zničena. Ivan Langer tehdy na zjištění reagoval vlažně, Brunclíka ve funkci nechal. "Nejsem morální soudce," vysvětloval tenkrát.
Nejnověji TÝDEN našel usvědčující části spisu. Ze svazku vojína Michala Krejčího vyplynulo, že jej Brunclík udal, protože mu nadával do "komoušů" a "rudých knížek". Krejčího čekalo vězení. Pod výpovědí nadiktovanou StB tentokrát Brunclíkův podpis nechybí. Ani to nepřimělo ministra vnitra Ivana Langera, aby do případu zasáhl nebo se k situaci alespoň úderně vyjádřil.
VÍCE ČTĚTE: Nové důkazy: náměstek inspekce donášel StB
Svazek Knihař: byl náměstek inspekce důvěrníkem StB?
Brunclík se s StB zapletl málo, proto má prověrku
Při nástupu na ministerstvo vnitra přitom Langer sliboval, že vyčištění policie od estébáků a jejich spolupracovníků bude jedním z jeho hlavních úkolů. A několik lidí, kteří se zapletli s komunistickou tajnou službou, připravil o místo. Proč zrovna Dušan Brunclík stojí ministrovi za to, aby ztrácel kredit vyháněče estébáků?
Podívejte se, jak se Ivan Langer v minulosti vyjadřoval o estébácích na vnitru.
16. března 2007
"Takoví lidé nemají ve vedoucích funkcích co dělat. Nebylo jiné řešení. Jde o jasný signál, že to s otevřenou minulostí myslíme vážně," řekl poté, co vyhodil tři lidi ze služeb ministerstva, protože se zapletli s StB.
6. dubna 2007
"Potvrdilo se, že ne všechna negativní lustrační osvědčení vydaná v minulosti jsou opravdu negativní. Budu se zajímat o konkrétní případy a o to, jak se nadřízení těchto policistů postaví k jejich potrestání," dodal o části policistů, kteří získali negativní osvědčení "omylem".
2. května 2007
"Nechal jsem na základě kauzy Mihál provést preventivní lustrační osvědčení zhruba u tisíce policistů v řídicích funkcích. V průběhu této prověrky se objevily další případy, kde byly osoby, které disponovaly původně negativním osvědčením, nicméně se ukázalo, že mají pozitivní lustrační osvědčení. Ti v policii skončili," řekl v reakci na odvolání skupiny policistů. Pavol Mihál byl šéfem české pobočky Interpolu, který měl prověrku jen díky drobné záměně ve svém jméně - v archivech figuroval jako Pavel.
28. červen 2007
"Jsem poslední, koho můžete obvinit, že nadržuje starým strukturám. Ale moje zkušenost s mnohými policisty je, že se páchání trestné činnosti dopouští častěji ti, kteří přišli po roce 1989."
13. září 2007
"Prověřování lustračních osvědčení a vyvození důsledků je dalším z aktivních kroků, jak posílit důvěru občanů v ministerstvo vnitra a do budoucna zabránit spekulacím."
21. ledna 2008
"Snaha nalepit mi nálepku ochránce starých struktur mi připadá jako něco tak absurdního a obludného, že mi vždycky stoupne hladina adrenalinu v krvi. Já jsem otevřel archivy bezpečnostních složek. Na můj nátlak byly zpřísněny bezpečnostní prověrky policejních funkcionářů."
26. ledna 2009
"Nejsem morální soudce. Pan Brunclík všechny zákonné předpoklady pro výkon své funkce splňuje, má bezpečnostní prověrku na stupeň tajné a je držitelem negativního lustračního osvědčení."
23. března 2009
Ústy tiskové mluvčí pro on-line deník TÝDEN.CZ: "Nebudu se k tomu dál vyjadřovat, pokud v tom něco neudělá Národní bezpečnostní úřad."
Foto: Reuters, Robert Sedmík, ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.