Nové důkazy: náměstek inspekce <span>donášel StB</span>

Domácí
23. 3. 2009 07:00
Ministr vnitra Langer i šéf jeho inspekce Pelc svého muže podporují.
Ministr vnitra Langer i šéf jeho inspekce Pelc svého muže podporují.

Ministr vnitra Langer i šéf jeho inspekce Pelc svého muže podporují.Náměstek Inspekce ministra vnitra Dušan Brunclík před lety komunistické Státní bezpečnosti udal, že mu kolega z vojny nadává "do komoušů". Muž, který kvůli tomu skončil na tři týdny ve vězení, teď časopisu TÝDEN popsal, jak se příběh odehrál. Na přičinlivého důvěrníka si pamatuje i pracovník StB, jemuž chodil Brunclík žalovat.

"Ty komouši, ty rudochu, ty svině komunistická, ty rudá knížko," rozezlil se v říjnu 1986 vojín Michal Krejčí na svobodníka Dušana Brunclíka. Netušil tehdy, komu vlastně nadává: jeho kolega z vojenské dvouleté služby byl důvěrníkem StB. Stalo se to v kasárnách kolem jedenácté večer a druhý den už si záznam o "hrubém napadení pro členství ve straně" ťukal do stroje Brunclíkův řídicí důstojník z StB Dušan Kyjanka.

ČTĚTE TAKÉ: Svazek Knihař: byl náměstek inspekce důvěrníkem StB?
                        Brunclík se s StB zapletl málo, proto má prověrku

Z výpovědi diktované StB

"K situaci na jednotce bych chtěl ještě uvést, že postavení komunistů je poměrně složité, protože zde panuje názor, že komunisti jsou privilegovaní. Při jednání ZO KSČ jsme napadáni slovy "komři mají sjezd". Stávají se také případy, že po skončení jednání ZO KSČ, kdy se v příspěvcích komunistů objeví bezpartijní voják, tato informace je mu ihned předaná a dotyčný se snaží tohoto aktivního komunistu zastrašit. Konkrétně o tom vím, když vystoupil na jednání komunista voj. Zaťko a záporně hodnotil voj. Bábera, tento mu vyhrožoval, že mu 'dá přes hubu'."

Podepsán svob. Dušan Brunclík

Vojín Krejčí pak putoval na tři týdny do vězení - a to měl ještě štěstí. Hrozil mu paragraf, podle nějž by mohl strávit za mřížemi rok. Tato událost je zdokumentována ve svazku, který TÝDEN získal z Ústavu pro studium totalitních režimů.

Podle archivních dokumentů byl dnešní náměstek policejní inspekce Brunclík důvěrníkem vojenské kontrarozvědky s krycím jménem Knihař (viz TÝDEN č. 4/09). Ve svazku však chyběl jeho podpis a Brunclík tvrdil, že je spis vymyšlený.

"To se mě dost dotklo. Vždy jsem se choval profesionálně a všechno, co je tam napsáno, je pravda. Už jsem mu zavolal, aby se k tomu nějak postavil," řekl teď TÝDNU bývalý estébák Dušan Kyjanka, který svazek vedl.

Brunclíkova výpověď StB.Na Brunclíka, kterého získal v roce 1986 ke spolupráci s vojenskou kontrarozvědkou, si dobře vzpomíná. "Oznámení byla spontánní. Já jsem pak ty kluky chránil, odváděl jsem pozornost od politické motivace," popisuje své tehdejší "zásluhy" Kyjanka. V base tehdy neskončil po Brunclíkově udání jen Krejčí, ale i několik vojáků, kteří tajně poslouchali Hlas Ameriky. Podle dokumentů jim Kyjanka skutečně místo "prokurátora" navrhl jen mírnějších "jedenadvacet ostrých".

"Kdyby byl spis pravdivý, tak bych prověrkou neprošel," řekl už dříve Brunclík, znovu se k příběhu nevyjádřil. Na otázku, zda je únosné, aby v čele inspekce stál muž s potvrzenou udavačskou minulostí, do uzávěrky neodpověděl ani ministr vnitra Ivan Langer. Ten Brunclíka do funkce jmenoval.

 

Foto: ČTK, archiv Týden

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ