Lavina v Krkonoších: záchranná akce minutu po minutě
27.12.2008 12:30 Původní zpráva
V pátek 26. prosince se dvě ženy a jeden muž vydávají na skialpinistických lyžích na cestu z Výrovky na Luční boudu. Na rozcestí pod kapličkou se rozhodnou, že odbočí z trasy a vstoupí do zakázaného směru k Červinkově muldě. Hrozí tu lavinové nebezpečí druhého stupně.
13.20 Dochází k uvolnění laviny, která turisty svalí do Svatopetrského údolí.
13.25 Horská služba v Peci pod Sněžkou přijímá od čtyřiatřicetileté turistky mobilem informaci o pádu laviny na úbočí Luční hory v oblasti Červinkovy muldy. Zasypaní jsou dva - žena a muž. Lavina měla v čele šest metrů
13.25 Na místo okamžitě vyrážejí záchranáři ze Špindlerova Mlýna a Luční boudy.
14.40 Zasypaný dvaatřicetiletý muž je během patnácti minut vyproštěn. Podle některých informací se ze sněhu vyhrabal sám. V lavině však stále zůstává mladá žena. Na místo se slétají tři záchranné vrtulníky z Liberce, Hradce Králové a Prahy. Do špatně dostupné oblasti dopravují záchranáře včetně lavinových psů a potřebný materiál. Na samotné místo zásahu se však záchranáři musejí dostat na lyžích. Zachráněného turistu a ženu, která zavolala pomoc, mezitím záchranáři převážejí na Luční boudu, kde je vyslýchá policie, protože výprava odbočila do zakázané oblasti.
16.30 Po třech hodinách se konečně podaří objevit zasypanou šestatřicetiletou ženu v hloubce 1,5 metru. Je v bezvědomí a podchlazená na teplotu 14 stupňů C. Za asistence lékařů je transportována do Špindlerova Mlýna, poté do nemocnice ve Vrchlabí a odtud vrtulníkem do fakultní nemocnice v Hradci Králové. Vše za trvalé resuscitace.
22.05 Žena je po neúspěšných oživovacích pokusech prohlášena za mrtvou.
„Celkem bylo do akce nasazeno přes padesát záchranářů Horské služby ČR a pět lavinových psů," řekl náčelník Horské služby ČR Jiří Brožek. V době záchrany ukazovala rtuť na teploměru - 13 stupňů Celsia.
Záchranáři konstatují, že výprava s sebou neměla základní lavinovou výbavu, tedy lopatu a hlavně lavinové vysílače. „Pokud by je měli, mohli dívku najít rychle i sami," upozornil jeden z nich.
Jak se vyvyrovat lavinám |
Deset zlatých pravidel (pro pohyb ve volném terénu) 1. Nikdy s do volného terénu nevydávejte sami 2. Uzpůsobte túru předpovědi počasí a lavinovému nebezpečí a informujte se u spolehlivé osoby na vámi zamýšlenou oblast či trasu. 3. Nikdy nezapomeňte lavinový vyhledávač stejně jako lavinovou lopatu, sondu a mobilní telefon (každý musí mít celý komplet). 4. Vyhněte se místům s hlubokým sněhem alespoň tři nejbližší dny po velkém sněžení 5. Nelyžujte mimo sjezdovky a v hlubokém sněhu bez dobře nacvičené záchrany, včetně první pomoci a bez schopnosti správného použití lavinových záchranných pomůcek. 6. Používejte airbag, ale nevkládejte do něj příliš velkou naději, mohlo by to vést k podcenění rizik. 7. Udržujte bezpečnou vzdálenost mezi vámi a vašimi kamarády jak během výstupu, tak i během sjezdu, aby se případné riziko v kritických momentech omezilo pouze na jedinou osobu v danou chvíli. 8. Vyhněte se místům s navátým hlubokým sněhem (tzv. polštářům) na závětrných svazích 9. Používejte stejnou trasu pro sjezd jakou jste použili pro výstup, tak budete znát lépe stav sněhové pokrývky a terén. 10. V případě pochyb či dokonce zlé předtuchy = vždy řekněte výpravě NE. |
Zdroj: Lavinová prevence HS ČR |
Ilustrační foto: archiv
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.