Každý třetí z nás onemocní rakovinou a každý čtvrtý na ni zemře. Přestože česká onkologie dosahuje velmi dobré evropské úrovně, situace se podle odborníků bude ještě zhoršovat. Ročně u nás rakovině podlehne kolem třiceti tisíc lidí a v roce 2010 jich podle odhadů bude dvakrát více než dnes.
"Rostoucímu výskytu nádorů bohužel zabránit nedokážeme, můžeme však zlepšovat diagnózu i samotnou péči o onkologické pacienty," uvedl předseda České onkologické společnosti Jiří Vorlíček. Jedním z důvodů je podle něj fakt, že populace stárne a starší lidé jsou k nádorům náchylnější. Rozšiřování rakoviny je bohužel dobovým trendem, přibývá jí stejně jako civilizačních nemocí a nikdo nedokáže přesně říct proč.
ČTĚTE TAKÉ: Varování: letos rakovinu střev najdou u 7400 lidí
Péče o pacienty s rakovinou je v porovnání s Evropou už dnes na velmi dobré úrovni. "Setkala jsem se dokonce s případem, kdy švýcarský doktor doporučil pacientce s nádorem léčbu v Čechách," popisuje Denisa Ševčíková z Koalice pro zdraví.
Péči zlepší podrobnější údaje
Rakovina je trendem současnosti |
- ročně v České republice na rakovinu umírá více než 27 tisíc lidí - každý rok přibude více než 67 tisíc nových pacientů - v Česku žije více než 387 tisíc pacientů se zhoubnými nádory nebo lidí, kteří rakovinou prošli v minulosti - rakovina tlustého střeva se u českých mužů vyskytuje nejčastěji z celé Evropy |
Podle lékařů by kvalita péče měla v budoucnu být ještě lepší. Onkologická společnost proto zahajuje nový projekt monitorování rakoviny, který přinese přesnější a podrobnější informace o výskytu této závažné a v mnoha případech nevyléčitelné nemoci.
"V současnosti máme jen obecná data, která poskytují informace o počtu nemocných, úmrtnosti na rakovinu a podobně. Přestože jsou zpracovávána velmi dobře, nejsou dostačující. Postrádáme lokální data, která by vypovídala o kvalitě péče v jednotlivých zařízeních," vysvětluje ředitel Institutu biostatistiky a analýz Masarykovy univerzity v Brně Ladislav Dušek. „Musíme co nejdřív posílit zázemí pro lékaře-onkology, aby podrobná data mohli sbírat," dodává Dušek.
Lékaři se také snaží rozšířit síť onkologických center. Dostupnější péče podle nich výrazně přispívá k vyléčení. V současné době se pacienti léčí v osmnácti centrech po celé republice.
Vážným problémem je i vysoký podíl pacientů léčených až od pozdního stadia nemoci. Šedesát procent z nich totiž jde k lékaři až ve třetím nebo dokonce čtvrtém, posledním, stadiu rakoviny. "Čím déle pacient přijde, tím menší jsou jeho šance na přežití," upozorňuje Ladislav Dušek. "Lidé by neměli podceňovat prohlídky u praktických lékařů," dodává. Právě obvodní lékaři totiž odhalí velkou část všech nádorů.
Poroste počet vyléčených
V České republice žije téměř čtyři sta tisíc lidí se zhoubným nádorem nebo těch, kteří během života rakovinou prošli. Ročně přibývá kolem šedesáti tisíc nových pacientů, téměř třicet tisíc nemocných ročně nemoci podlehne. „Počet nemocných bude stoupat, ale můžeme téměř s jistotou říct, že bude růst i počet vyléčených," uzavírá Jiří Vorlíček.
ČTĚTE TAKÉ: Pubescenti se na onkologii dostávají pozdě, stydí se
Nejnebezpečnější je podle odborníků rakovina plic, nejčastější rakovina tlustého střeva a konečníku a karcinom prsu u žen.
Foto: Karel Šanda