Lékaři dostanou do konce září dalších 350 tisíc vakcín na chřipku. Nyní je distribuováno 120 tisíc dávek, informovala v tiskové zprávě firma Mylan, která je jedním ze dvou dodavatelů. Prvních 427 tisíc druhý výrobce Sanofi dodal už v srpnu, šlo o čtyři pětiny očekávané dodávky firmy do ČR. Celkem má být očkovací látka dostupná asi pro osm procent Čechů. Očkování odborníci doporučují zejména seniorům, kteří ho mají hrazeno z veřejného zdravotního pojištění.
"Proočkovanost v mnoha zemích zůstává nízká, a sezonní chřipka je tak jedním z hlavních důvodů hospitalizací v zimním období," uvedl Milan Černek z české pobočky firmy Mylan.
Část praktických lékařů má obavy z toho, že nebudou mít dostatek vakcín, kterých má být do Česka dodáno zhruba o třetinu víc než před minulou sezonou. Předobjednávky posílali často už na přelomu roku, ještě před vypuknutím koronavirové epidemie.
Očkování proti chřipce v době epidemie covidu-19 doporučuje i Světová zdravotnická organizace. Snížení počtu nemocných s chřipkou může ulevit nemocnicím, kde vážné případy chřipky i covidu-19 potřebují stejná lůžka intenzivní péče. Lidé s příznaky chřipky, které jsou stejné jako u nákazy novým typem koronaviru, budou také čerpat kapacity odběrových míst a laboratoří testujících vzorky.
Ke snížení počtu respiračních nákaz, včetně chřipky i covidu-19, by v populaci mělo vést znovuzavedení nošení roušek. Přes léto byly povinné jen v pražském metru, postupně se ale vrací i na další místa. Nejprve byly zavedeny znovu v hromadné dopravě, od 10. září přibyly všechny veřejné budovy a od pátku jsou povinné i při výuce ve školách.
Většinou chřipková epidemie ČR zasáhne koncem roku, v posledních letech někdy až koncem ledna. Očkování je třeba kvůli měnícímu se složení vakcíny opakovat každý rok. V sezoně 2016/2017 se v Česku nechala očkovat proti chřipce jen asi pětina seniorů. Vakcína je hrazená seniorům a vybraným rizikovým skupinám z veřejného zdravotního pojištění. Ostatním přispívají zdravotní pojišťovny, někde očkování hradí zaměstnavatel.
Přímo před covidem-19 vakcína proti chřipce nechrání. Na vývoji specifického očkování pracuje na celém světě několik firem a výzkumných týmů. ČR spolu s dalšími zeměmi Evropské unie už objednává vakcíny u nejnadějnějších z nich. Podle odborníků by mohla být vakcína dostupná v první polovině příštího roku, nejprve pro zdravotníky nebo složky integrovaného záchranného systému, poté pro chronicky nemocné nebo seniory. Celkem jí chce ČR objednat asi pro 3,5 milionu lidí, pro které ji uhradí stát. Ostatní by si ji mohli zaplatit.