Leo Steiner: Rozkrádání dotací? Čtyřiadvacet obviněných je málo

Domácí
2. 1. 2017 06:05
Leo Steiner.
Leo Steiner.

Čtyřiadvacet obviněných je málo. Rozkrádání evropských fondů v Ústeckém a Karlovarském kraji se týkalo stovek lidí. Spravedlnost si musí najít i kmotra Patrika Oulického a bývalého hejtmana Jiřího Šulce (ODS). Říká LEO STEINER, který na rozsáhlé dotační podvody poukazuje skoro pět let.

Na Úřadě regionální rady Severozápad měl Leo Steiner kancelář o sto metrech čtverečních. Byla o patro níž než pracovna kmotra Patrika Oulického, v jehož ústeckém "žlutém domě" byl úřad nájemníkem. Jako odborníka na evropské fondy Steinera v roce 2012 zaměstnali zkorumpovaní politici a úředníci z Ústí nad Labem. Steiner mezi nimi vydržel pouhých 83 dní. Způsob práce úřadu ho zděsil. "Všechno bylo cinknuté," říká. Podal tři trestní oznámení a veřejně popsal, co se děje na severozápadě s evropskými penězi. Od té doby s policisty spolupracoval, dokonce jim sháněl nové svědky. Před Vánocemi se dočkal satisfakce. Na základě vyšetřování jednoho ze Steinerových oznámení policie obvinila 24 lidí. Podařilo se jí poukázat na rozkrádání fondů, které nemá v Evropě obdoby.

Systém dotací ovládali poměrně ostří hoši, kmotři z ODS Patrik Oulický a Alexandr Novák. Když jste na jaře roku 2012 poukázal na rozkrádání dotací, neotáčel jste se na ulici, jestli vás někdo nesleduje?

Obával jsem se. Nejvíc mě vystrašili policisté. Veřejně jsem vystoupil - tuším - v úterý. Ve středu ráno mi volal nějaký plukovník: "Teď jste mediální hvězda, co? My už si pro vás jedeme!" Nic jsem nechápal. Poznal jsem, že na severu působí dvě policie. Jedna, s níž jsem už dávno spolupracoval, a ta druhá, která možná kryla všechny podvody. Manželka byla vystrašená, že mě ti druzí policajti odvezou a ona už mě neuvidí. První týden jsem se fakt bál jít s odpadky do popelnice.

Šlo o velké peníze. Až na Romana Housku, druha hejtmanky Vaňhové, nikdo není mrtvý. Nedá se přece jen říct, že žijeme v docela klidné zemi?

Možná to souvisí s naším švejkováním. V souvislosti s kauzou bývalého šéfa dotačního úřadu Petra Kušnierze se ale už řeší i nějaké únosy. Já jsem se s ním sešel před půl rokem, vyzvali mě k tomu Reportéři ČT. Šli jsme spolu na oběd. Nic se v něm nehnulo. Spíš je naštvaný, že ho v tom kumpáni nechali vykoupat. Na rozdíl od nich má Kušnierz nepodmíněný trest. Z výkonu prvního trestu ho pustili o něco dřív. Další sedmiletý trest si ale asi bude muset odsedět.

Kušnierz se rozpovídal, začal spolupracovat s policií a před koncem roku dostihlo policejní obvinění 24 lidí. Jde podle vás o konečný počet?

Nemůže to tak být. Pokud má být označena vina všech lidí, kteří na systému vědomě participovali a obohacovali se, hovoříme o stovkách lidí. Už při našem rozhovoru padla jména lidí, kteří obvinění nedostali - například Patrik Oulický. Ani statutární zástupce celé regionální rady, bývalý hejtman Jiří Šulc (ODS), není dodnes mezi obviněnými. Kromě bývalého šéfa dotačního úřadu Kušnierze se rozpovídala také úřednice Irena Kotlanová a další. Já ještě sázím na to, že policie našla něco klíčového. Když jsem v roce 2012 podával trestní oznámení, stálo jen na mém svědectví, na statistikách, které jsem dal dohromady, a na několika dalších podkladech. Ani se nedivím, že policie část z mých podání odložila.

Čtěte TÝDEN!

* Proč o Ústeckém kraji mluví jako o laboratoři podvodů?

* Je na sebe Leo Steiner hrdý?

* Kolikrát slyšel, že je práskač?

* Proč vstoupil zrovna do KDU-ČSL?

 

CELÝ ROZHOVOR SI MŮŽETE PŘEČÍST V ČASOPISU TÝDEN, KTERÝ VYCHÁZÍ 2. ledna 2017.

Autor: - red -Foto: ČTK/AP , Doležal Michal

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ