Pětice Čechů unesených v půlce července v Libanonu se dopustila vážné chyby. Do rizikového území jeli autem, které řídil místní řidič. "Je to hrozně nezodpovědné," říká bezpečnostní expert Lumír Němec.
Češi zmizeli v západní části libanonského údolí Bikáa nedaleko syrských hranic, tedy ve velmi rizikové oblasti. Jejich vozidlo bylo nalezeno opuštěné u města Kefrajá. Nebyl to taxík, jak dříve uváděla média, nýbrž soukromé vozidlo. Taxík by měl jinou barvu registrační značky.
Když už se Češi rozhodli do tohoto regionu jet, měli si podle Lumíra Němce pronajmout auto bez řidiče. A pokud potřebovali informátora nebo průvodce, měli ho vzít jako spolujezdce. V každém případě měli vůz řídit sami. Když za volantem sedí místní šofér, zbytek posádky je do značné míry v jeho moci, třeba když s autem zastaví, aby k němu mohli z úkrytu doběhnout ozbrojení únosci.
Kurz přežití
Němec působil jako šéf Útvaru speciálních operací vojenské nemocnice na misích v Kosovu nebo Afghánistánu. Spolupracoval s příslušníky zahraničních protiteroristických jednotek včetně americké Delta Force nebo britské SAS. V současnosti je spolumajitelem společnosti Thor Tactical, specializující se mimo jiné na školení lidí, kteří jedou do rizikových oblastí. Kromě teoretické části je součástí i několikadenní "kurz přežití" v přírodě severních Čech včetně fingovaného únosu. "Naše služby si objednávají firmy, které podnikají v zahraničí. Víc vám ovšem nesmím říct," sdělil Němec. Dodal jen, že jde o firmy, které operují na Blízkém východě nebo ve Střední a Jižní Americe.
* Co se účastníci kurzu přežití naučí?
* Proč únosci chtějí, aby jejich oběti málo spaly?
* Kolik stojí kurz přežití a co plánuje Němec do budoucna?
* Které pojišťovny nabízejí pojištění proti únosu?
ODPOVĚDI NA TYTO I DALŠÍ OTÁZKY SI PŘEČTETE V NOVÉM ČÍSLE ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ VYCHÁZÍ V PONDĚLÍ 27. ČERVENCE 2015.