Liberec začne připravovat revitalizaci městského krematoria, které je nejstarší v zemi. Přibude tam možná i výtah. Náklady radnice odhaduje na 65 milionů korun. Podle náměstkyně primátora Šárky Prachařové (ANO) jsou cíli projektu snížení nákladů za energie, zajištění bezbariérového vstupu i částečná obnova historické budovy.
Energetických úspor chce město dosáhnout zateplením budovy, výměnou oken a instalací rekuperačního zařízení. "Město se zavázalo i k nějakému snížení emisí CO2 (oxidu uhličitého), takže i tímto směrem budeme cílit. Zároveň bychom se chtěli pokusit o bezbariérovost umístěním výtahu, protože dnes víte, že starší lidé se velice těžko do budovy dostávají tím schodištěm, takže půjde určitě i o bezbariérovost. A také o zvýšení komfortu v době zimních měsíců, kdy v obřadní síni je skutečně zima," uvedla náměstkyně.
Projekt je podle ní ale teprve na začátku, zatím je schválený záměr. Příští rok si chce město nechat zpracovat projektovou dokumentaci a opravu krematoria provést v letech 2026 až 2027. Podle náměstkyně se na ni pokusí získat i evropské dotace. Pokud město uspěje, zaplatí z nich většinu nákladů.
Liberecké krematorium je v provozu 106 let, prvním zpopelněným byl 31. října 1918 liberecký měšťan Robert Jahn. Krematorium stavěla v secesním stylu liberecká firma Gustav Sacher a synové v letech 1915 až 1917 podle návrhu drážďanského architekta Rudolfa Bitzana. Současnou podobu má z roku 1974, kdy se rekonstruovala velká obřadní síň, zasklila obě křídla podloubí a postavila přístavba s novou chladírnou. Původní vybavení interiéru velké síně, která má na výšku 14 metrů, se nedochovalo. Nejsou tam ani vitráže, které před více než 40 lety nahradilo průhledné sklo.
Město menší opravy krematoria provádí průběžně. Letos a příští rok provede firma PKI - Teplotechna Brno generální opravu obou kremačních pecí, za což radnice zaplatí přes 16,5 milionu korun. Ročně v libereckém krematoriu zpopelní zhruba 2000 zesnulých.