Protiromské demonstrace
"Lidé mají pocit, že extremisté jsou jediní, kdo se o ně zajímá"
01.07.2013 18:30 Rozhovor
Za protiromské demonstrace v Českých Budějovicích, ale i dalších městech České republiky může podle politologa a specialisty na extremismus Miroslava Mareše i nečinnost vlády, jež prý v řešení bezpečnostní situace selhala. "Lidé pak mají pocit, že extremisté jsou jediní, kdo se o ně zajímá," řekl Mareš on-line deníku TÝDEN.CZ.
Znamenají čerstvé protiromské bouře v Českých Budějovicích a Duchcově, že česká společnost tak trochu "hnědne"?
To se tak úplně nedá říci. Není to zatím vyjádřeno sympatiemi ke stranám, které jsou nositelkami extremistických pravicových idejí. Spíš bych řekl, že se společnost snaží nějakým způsobem reagovat na negativa, která jsou spojena se sociálně vyloučenými lokalitami, a ano, často se to převádí do paušálních protiromských výroků. Nicméně si nemyslím, že by to byla nějaká razantní změna. Podobné nálady tady byly vždy, v devadesátých letech i dříve. Ale nová je od roku 2008 forma společných masových protestů, kde lidé z extremistické scény sahají k násilí a doprovázejí je běžní občané.
V poslední době ovšem nově názory blížící se extremistické scéně zaznívají i z úst některých politiků etablovaných neextremistických stran...
To máte pravdu, i když to nejsou sympatie vyjadřované k historickému nacismu, ale odsudky vůči romské menšině, které jsou paušalizující a mnohdy razantnější než to, co říkají sami lidé z krajně pravicových stran.
Ministerstvo vnitra ve své zprávě o extremismu konstatuje, že se na radikálně pravicové scéně nic neděje, že stagnuje. Souhlasíte s tím?
Když se podíváte na organizovanou scénu, tak tam se v podstatě mnoho nemění. Samozřejmě se objevují nové skupinky, ale ty jsou příliš malé. Novinkou je ale sílící podpora razantním řešením v celé populaci, která je veřejně deklarovaná. Ta tady byla podle mě vždycky, ale jak se lidé nyní odhodlávají kvůli tomu vyjít do ulic a hlásat to tam spolu s extremistickou scénou, to je teprve trend posledních let.
Co si myslíte, že je příčinou toho trendu?
Celá řada faktorů, ať už je to vliv nespokojenosti s vlastní situací, který se převádí na to, že Romové - ať už reálně nebo údajně - žijí ze sociálních dávek a nemají zájem o práci, frustrace z celkového politického vývoje, která se tím prolíná. Určitě bych nepodceňoval ani reálný rozsah kriminality, který v okolí těch lokalit je.
Myslíte, že se vláda nebo státní správa se pokoušejí něco s tím udělat - a jak úspěšně?
Myslím si, že zvláště v řešení bezpečnostní situace vláda fatálně selhala. A to není jenom tato, ale několik vlád předtím, které v tom obyčejné lidi nechaly. Oni pak mají pocit, že extremisté jsou jediní, kdo se o ně zajímá.
A může to mít nějaké důsledky u dalších voleb?
Samozřejmě do určité míry může, ale romskou kartu se snaží hrát několik subjektů, což může rozmělnit hlasy, které by se tím daly získat. Navíc je potřeba říct, že ve společnosti jsou velmi silné protiromské předsudky, ale není to důvod - až na některé bezprostřední okolí těch lokalit - proč lidé volí nějakou stranu. Proto nemyslím, že to bude hlavní celospolečenské téma voleb.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.