Velká mzdová loupež
Lidé si loni mohli vydělat o sto tisíc více, tvrdí odbory
01.03.2018 20:05 Původní zpráva
Pokud by podíl mezd na HDP byl stejný jako na začátku devadesátých let, mohl si loni v Česku každý zaměstnanec vydělat v průměru o 4107 eur, tedy o 108 137 korun více. Firmy se na zaměstnancích dopouštějí velké mzdové loupeže, tvrdí Evropská konfederace odborových svazů (European Trade Union Confederation, ETUC).
Zatímco v celoevropském měřítku se mzdy na hrubém domácím produktu podle propočtů ETUC podílejí 62,9 procenta (v ČR je to 53,5 procenta), ještě počátkem devadesátých let to bylo v rámci dnešních zemí Evropské unie 66 procent. V celé unii tak poklesly průměrné mzdy o 1764 eur, tedy asi o 46 446 korun.
"Je to mzdová krádež," tvrdí Esther Lynchová, tajemnice evropských odborů. "Bohatí jsou stále bohatší na úkor lidí, kteří jsou závislí na mzdách. Společnosti zadržují stále větší část příjmů jako svůj zisk na úkor mezd," dodává. Příjmy zaměstnanců by se tak podle ní měly zvýšit.
Podle předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů Josefa Středuly se samozřejmě jedná pouze o teoretický propočet. "Nikdo neříká, že by taková měla být realita, české HDP se samozřejmě od celoevropského liší," mírní závěry ETUC.
Přesto jsou podle něj mzdy v Česku ve srovnání se západní Evropou neúměrně nízké. "O nízkých příjmech se dlouho mluvilo jako o konkurenční výhodě. Přitom pracovní síla je zde srovnatelná se Západem," míní Středula.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.