Lisabonskou smlouvu nechce <span>55 procent</span> Čechů

Domácí
4. 11. 2008 14:51
Popularita Lisabonské smlouvy v Česku do února klesla.
Popularita Lisabonské smlouvy v Česku do února klesla.

45 procent lidí tvrdí, že neví, o čem lisabonská smlouva je.Více než polovina Čechů si myslí, že by parlament neměl ratifikovat lisabonskou smlouvu reformující instituce EU. Pro schválení je 45 procent lidí. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM, který provedla na přelomu září a října.

Proti ratifikaci je podle STEM 55 procent obyvatel, jen 25 procent dotázaných ale podle průzkumu rozumí změnám a dopadům, které by přijetí smlouvy přineslo. Třicet procent veřejnosti přiznává, že obsahu smlouvy nahrazující zamítnutou euroústavu nerozumí vůbec, a dalších 45 procent pak tvrdí, že spíše neví, o čem lisabonská smlouva je.

STEM zjišťuje názory Čechů na tento dokument od února a za tuto dobu se postoj lidí postupně změnil v neprospěch schválení reformní smlouvy. Zatímco na počátku roku byla většina obyvatel spíše nebo určitě pro její přijetí, v současnosti je to naopak.

Smlouvu dosud schválilo 24 zemí evropské sedmadvacítky. Aby mohla vstoupit v platnost, musí ji ratifikovat všechny členské státy. Ratifikační proces však zbrzdilo červnové referendum v Irsku, které náhradu za neúspěšnou euroústavu odmítlo. V Česku je tento proces pozastaven kvůli čekání na verdikt Ústavního soudu, který má určit, zda je smlouva v souladu s českou ústavou. Veřejné projednávání soudu je naplánováno na 25. listopadu. Premiér Mirek Topolánek v úterý řekl, že by smlouva mohla být přijata v první čtvrtletí příštího roku.

ČTĚTE TAKÉ: Topolánek: Lisabonská smlouva nebude letos ratifikována

Smlouva například mění způsob rozhodování v unijních institucích. Počítá také se vznikem funkcí stálého předsedy Evropské rady a jakéhosi společného ministra zahraničí. Na rozdíl od euroústavy, která nevstoupila v platnost kvůli odmítnutí Francouzi a Nizozemci v referendu, nenahrazuje dosavadní smlouvy, nýbrž je jen doplňuje. Neobsahuje také státní symboly - společnou hymnu a vlajku - s nimiž euroústava počítala.

Ilustrační foto: archiv Týdne

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ