U přijímacích zkoušek na střední školy a gymnázia se zřejmě už nebude přihlížet k subjektivním slovním hodnocením učitelů, ale jen k výsledkům testů a známkám z vysvědčení.
Ministerstvo školství se rozhodlo od září zrušit povinnost středních škol přihlížet k posudkům, které slovně hodnotí dovednosti žáka za celou docházku na základní škole, píšou Hospodářské noviny. Slovní hodnocení před třemi lety zavedla sociálně demokratická exministryně Petra Buzková.
"Výstupní hodnocení z různých základních škol není srovnatelné a využitelné u přijímaček," řekl Ondřej Gabriel z tiskového odboru ministerstva. Doposud mohlo ovlivnit, zda se žák na střední školu dostane. V případě, že měl uchazeč stejný počet bodů jako řada dalších, rozhodovalo lepší slovní hodnocení.
Střední školy prý zrušení posudků u přijímacích zkoušek vítají. Mnohé z nich si vůbec nedokázaly s hodnoceními poradit. Podle ředitelů neměly posudky žádnou vypovídací hodnotu, a tak k nim některé střední školy přihlížely jen okrajově.
Posudky na žáky, které mají naznačit, jak se žáci ve škole projevují a jak přemýšlejí, však ze základních škol zcela nezmizí. Žáci je budou asi dále dostávat k vysvědčení.
Ilustrační foto: Petra Mášová