Politici přiznávali majetek, Rath vydělal miliony
30.06.2009 18:19
Majetková přiznání za loňský rok odevzdali včas prakticky všichni zákonodárci. Podle údajů na webových stránkách sněmovny chyběly v registru informace od šesti poslanců, ve webovém registru oznámení senátorů nebyly podle zjištění přiznání 11 členů horní komory. Lhůta pro jejich odevzdání končí, za nedodání hrozí pokuta 50 tisíc korun.
Oznámení o majetku sněmovně v poslední možný den předložil například středočeský hejtman a stínový ministr zdravotnictví ČSSD David Rath. Loni si přivydělal rovné čtyři miliony korun prodejem podílu ve firmě Paracelsum.
Poloviční podíl ve firmě koupila akciová společnost Medica CZ. Lékařská činnost loni Rathovi vynesla přes 107 tisíc korun a nájemné víc než 121 tisíc korun. Zároveň dlužil Komerční bance 400 tisíc korun na hypotéce.
Bývalý předseda zelených Martin Bursík vydělal na nájemném mnohem víc, a to téměř 3,2 milionu korun hrubého. Jeho stranická kolegyně Kateřina Jacques neměla loni žádné vedlejší příjmy, nepořídila si žádnou nemovitost a neměla dluh. Zato bývalý ministr školství za zelené Ondřej Liška dlužil Českomoravské stavební spořitelně přes 2,5 milionu korun a na spotřebitelském úvěru za auto dlužil asi 424 tisíc korun.
Poslanec ČSSD a nově navržený předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Rafaj působil v představenstvu frýdecko-místecké firmy Distep a v dozorčí radě Letiště Praha. Fungování ve firmě Distep mu vyneslo 128 tisíc korun, jako zastupitel ve Frýdku-Místku obdržel 107 370 korun.
Oznámení podal i poslanec ODS Tomáš Hasil, který byl zmocněncem vlády pro letošní liberecké mistrovství světa v klasickém lyžování. Od ministerstva školství za služby spojené s přípravou a průběhem šampionátu dostal 240 500 korun. Mistrovství skončilo s dluhy v řádu desítek milionů korun a jeho financování nyní bude kontrolovat finanční úřad.
ČTĚTE TAKÉ: Šetřivější než Gross: Sobotka v politice uspořil 5 milionů
Majetkový striptýz: co Sobotka veřejně přiznával
Sobotka se hájí: Na byt jsem si naspořil
Sobotka vs. Týden: otázky kolem milionového bytu
Ze senátorů měl pravděpodobně největší závazky starosta Božího Daru, nestraník Jan Horník. Splácel třímilionový úvěr České spořitelně, 2,5 milionu korun Aleši Málkovi, a pořídil si na leasing vůz BMW za 785 tisíc korun. Za starostování dostal 345 tisíc korun. Dvě hypotéky ve výši přes čtyři miliony korun splácel Ivo Bárek (za ČSSD), který postavil rodinný dům za 5,2 milionu korun a koupil byt za 176 tisíc korun.
Více než milionové hypotéky či stavební úvěry měli také starosta Holešova Zdeněk Janalík (ODS) a starostka ostravského obvodu Mariánské Hory a Hulváky Liana Janáčková, místopředsedkyně Strany svobodných občanů, a bývalý vicepremiér a předseda KDU-ČSL Jiří Čunek.
Přes 2,2 milionu korun si loni přivydělal senátor a herec Tomáš Töpfer (za ODS), Jan Hálek (ODS) jako profesor Univerzity Palackého v Olomouci dostal téměř 1,2 milionu korun.
Mnozí z loni zvolených senátorů ČSSD naopak své příjmy za vedlejší činnost neuvedli. Platí to například pro ředitele vrchlabské Česko-německé horské nemocnice Krkonoše a předsedu představenstev Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje a Královéhradecké lékárenské Vladimíra Drymla (ČSSD). Noví senátoři ovšem oznámení odevzdávali jen za poslední dva měsíce loňského roku, uvést museli příjem nad 100 tisíc korun.
Foto: Lucie Pařízková, ČTK, Tomáš Nosil
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.