Příliš zahnuté okurky, chřipka, vyprodané pivo. Neváhejte si stěžovat! Nebudete sami. Úřady, firmy a hlavně Česká obchodní inspekce (ČOI) úpí pod horami nesmyslných reklamací. Bez ohledu na to, že stěžovatelům nemohou s jejich problémy pomoci.
Tak třeba pan Josef ze Strakonic, jemuž se nezdála obsluha na tamní tradiční pouti. Jízdy byly podle něho příliš krátké a on si je kvůli tomu nemohl dostatečně vychutnat. Proto se koncem září obrátil na "čojku". A té nezbývalo nic jiného než vzít stopky a vyrazit do víru klasické lidové zábavy.
"Inspektoři zkontrolovali sedm atrakcí. Šlo například o Autodrom, Crazy Dance a Twister, které provozovali čtyři různí provozovatelé," potvrzuje Martina Střihavková z českobudějovického inspektorátu. "U každé atrakce jsme provedli opakovaná měření pomocí úředně ověřeného měřidla. Při žádném provozovatelé nezkrátili deklarovanou dobu jízdy, která byla nejčastěji tři minuty," dodává.
Skandál zralý na čojku
Podobná stížnost není podle mluvčího inspekce Jiřího Fröhlicha nijak výjimečná. Nejde přitom ani tak o to, že by lidé neměli upozorňovat na problémy s chováním firem nebo úředníků na úřadech. Často jim nic jiného nezbývá, jinak se práva nedomohou. Některé z těchto reklamací však bývají vysloveně nesmyslné. "Ne každé podobně 'humorné' podání lze zkoumat," říká Fröhlich. A uvádí několik případů: "Koncem září jsme například obdrželi podnět, v němž si spotřebitel stěžoval, že v ubytovacím zařízení během pobytu dostal chřipku, a proto nevyužil všechny zakoupené služby."
Pánovi vadilo především to, že se nemohl najíst stejně, jako kdyby byl zdravý, ale majitel hotelu na jeho námitku nebral ohledy a nevrátil mu část peněz, které požadoval. "S tím opravdu Česká obchodní inspekce nemůže pomoci. Musel by se soudit, výsledek je však nejistý," dodává Fröhlich.
Jiný člověk si zase stěžoval na bramborové knedlíky v sáčku, které podle něho obsahovaly špatné brambory. Avšak místo aby se obrátil na Státní zemědělskou a potravinářskou inspekci, jež má podobné věci na starosti, zaslal výrobek řediteli ČOI, aby si také "pochutnal". Další stížnost směřovala na klamavou reklamu. "Potom, co se firmě po letech podařilo zkazit radegast, dávám si doma gin s tonikem," upozornil dotyčný na změnu svých zvyklostí.
Příčinu k podnětu zavdal také jeden supermarket, když zlevnil lahev alkoholu z 225 na 150 korun. Stěžující si zákazník proto dorazil do prodejny už v 7.20 ráno, ale zboží bylo vyprodáno. "Stává se to velmi často třeba u oblíbených klobás, ale to si jen řeknu - kdo pozdě chodí... Ale tady 7.20 a nic. To je skandál zralý na čojku," stojí ve stížnosti, která se momentálně řeší.
CELÝ ČLÁNEK SE DOČTETE V AKTUÁLNÍM ČÍSLE ČASOPISU FAKTOR S, KTERÝ JE OD ČTVRTKA 26. ŘÍJNA V PRODEJI.