Masarykovo nádraží v Praze čeká v nejbližší době oprava. Společnost Masaryk Station Development chce příští rok zahájit úpravy výpravní budovy, centrální haly, vstupu a průchodu. V další etapě plánuje developer zastavění většiny území nádraží.
Na magistrátním workshopu věnovaném plánovaným změnám v pražské železniční dopravě to řekl Jan Hromádka z Masaryk Station Development. Hlavní budova a odbavovací hala nádraží jsou státem chráněnou památkou.
ČTĚTE TAKÉ: Masarykovo nádraží se bude bourat, Praha s ním nepočítá
"Projekt nulté etapy je již připraven, nyní zahajujeme stavební řízení," uvedl Hromádka. Stavba by mohla být zahájena příští rok, její dokončení investor předpokládá v roce 2010. Masaryk Station Development, ve které mají podíl České dráhy, plánuje investice na celém území současného Masarykova nádraží.
"Základním záměrem developera je realizovat první etapu," upřesnil Hromádka. V ní chce společnost využít kolem 90 procent území současného Masarykova nádraží ke stavbě nových budov s byty a obchody. Zbylé plochy by měly být i nadále využívány k železniční dopravě.
Zrušené nádraží částečně nahradí trasa metra D
V případě, že bude v budoucnu Masarykovo nádraží zrušeno, místo kolejí vznikne park. Aby se mohlo na území nádraží stavět, hlavní město musí změnit územní plán. První krok k tomu zastupitelstvo podniklo minulý týden, když schválilo návrh na jeho změnu.
V nejbližších letech se zrušení "Masaryčky", kterou denně projde kolem 30 tisíc cestujících, neplánuje. "Masarykovo nádraží bez náhrady zrušit nelze," řekl ředitel útvaru rozvoje magistrátu Bořek Votava. Podle radního Martina Langmajera ale brání současná podoba nádraží rozvoji města.
Prosazuje proto stavbu železničního tunelu z Karlína na Smíchov, projekt nazývá "pražským S-Bahnem". Ten by mohl Masarykovo nádraží v budoucnu nahradit. Je to ale podle něj otázka zhruba dvaceti let a vyžádá si investice několika desítek miliard korun. "Nutností je také výstavba trasy D metra, která musí S-Bahn propojit," zdůraznil Langmajer.
Bude mít Praha mýtný systém?
Podle něj je posílení železniční dopravy jediným způsobem, jak zajistit dostupnost centra Prahy pro okolní města a omezit automobilovou dopravu. "Například mýtný systém v Londýně se neosvědčil, počet aut se ustálil na původních číslech," uvedl radní. Mýtný systém ale nezavrhuje, vidí v něm možné vylepšení rozpočtu metropole.
Nevidí také možnost zvýšení městské hromadné dopravy v centru metropole. "Stoprocentně víme, že nemůžeme budovat nové tramvajové tratě v centru města," řekl Langmajer. V této souvislosti nevyloučil, že by bez tramvají mohlo po plánované rekonstrukci i nadále zůstat Václavské náměstí. "Město ani městská část Praha 1 na tramvajích na Václavském náměstí netrvá," uvedl. Uvítal by je podle něj ale pražský dopravní podnik.
Masarykovo nádraží, první pražské nádraží, bylo dokončeno v roce 1845. V současné době je jednou z nejstarších dochovaných památek svého druhu v Evropě. Nádraží je zároveň nejvytíženější stanicí pražských městských a příměstských železničních spojů. Zprávy o jeho možném zrušení vyvolaly nesouhlas starostů středočeských obcí a řady občanů.
Foto: Robert Sedmík, Petra Mášová