Kontroverzní anketa
Mělo opravdu smysl zabít Reinharda Heydricha?
20.05.2012 09:05 Původní zpráva
Při blížícím se 70. výročí atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha (27. května, operace Anthropoid) přemítají v anketě on-line deníku TÝDEN.CZ historici, politici i publicisté o smyslu celé operace.
Otázka zní: Byl podle vás atentát vzhledem k tragickým následkům pro civilisty na území Protektorátu Čechy a Morava (mj. vyvraždění obcí Lidice a Ležáky) akcí uváženou a potřebnou?
* Libor Vykoupil, Historický ústav Masarykovy univerzity v Brně:
Budeme-li jen trošku cyničtí, zavraždění zastupujícího říšského protektora splnilo svůj účel, totiž probudilo zájem o československý odboj a podpořilo jeho uznání. Že onu pozornost nevzbudil jen sám atentát, ale hlavně následující nacistické represe, je z tohoto pohledu druhotné. Smutné by bylo, kdyby ta krev byla prolita zbytečně, ale to nebyla.
* František Stárek "Čuňas", někdejší vězněný disident, dnes historik Ústavu pro studium totalitních režimů:
Kdyby je (fašisty, gestapáky, komunisty, estébáky...) nechali bejt, tak jim to neudělali (nezabili, nezavřeli, nevyhodili z práce...). Variace na toto téma jsou v Česku až nebezpečně hluboko zakotveny, ale ve skutečnosti stojí příčinná souvislost jinak: zlí dělají zlé věci ze své podstaty, protože jsou zlí. A nedělat proti nim nic znamená dávat jim prostor a čas k tomu, aby vládu zla etablovali.
* Jiří Dolejš, poslanec (KSČM):
Atentát spustil vlnu represí a byly popraveny tisíce nevinných. Smrt Heydricha určitě nacisty nezastavila, ale naopak významně přitvrdila podmínky v protektorátu. Kdyby mělo jít jen o politické gesto, které mělo zvýšit zahraniční prestiž Čechů, byla by to cena nepřiměřená. Platí ale, že atentát přesáhl rozměr protektorátu a byl zlikvidován třetí muž v nacistické hierarchii.
* Jan Benda, Historický ústav AV v Praze:
Teprve po atentátu a vyhlazení Lidic a Ležáků Velká Británie a Francie odvolaly podpis pod mnichovskou dohodou.
* Jaromír Štětina, senátor a publicista:
Přenášet vinu za zavraždění československých občanů z německých nacionálních socialistů na parašutisty by znamenalo snižovat význam obětí nacistického teroru. Parašutisté i zastřelení byli hrdinové.
* Jiří Hruška, pedagog, publicista a zakladatel portálu pro učitele Moderní dějiny:
Těžko dnes diskutovat, zda odplata nacistů za hrdinský čin parašutistů dopadla na jiné hlavy než na ty, pro které chystal gilotinu Heydrich. Dějiny nelze plánovat a jedinou šancí svobodomyslných lidí, jak se jimi nenechat rozdrtit, je nepřijmout se svěšenou hlavou roli obětí.
* John Bok, Spolek Šalamoun:
I při vědomí toho, čeho se nacisté po atentátu na Heydricha dopustili na civilním obyvatelstvu, byl to čin nutný, nezbytný a smysluplný, neboť i přes hrozný teror ze strany nacistů si nemalá část národa uvědomila, že jsou nacisté zranitelní a smrtelní jako každý jiný.
* Michal Mocek, publicista:
Atentát na Heydricha vyvolával spory ještě předtím, než byl spáchán, a vyvolává je dodnes. Domácí odboj se předem a právem obával kruté reakce nacistů, která pak přišla, a je pochopitelné, že nevinné oběti teroru za heydrichiády atentát odsuzují. Přijmout jejich postoj ale znamená říci, že jednotlivý lidský život je důležitější než cokoli jiného - a to i v době, která si lidských životů necenila.
Více o tématu, dosud nepublikované fotografie a příběh dvou dosud žijících žen, které tehdy coby jediné děti přežily pogrom v Ležácích, přináší časopis TÝDEN, který vychází v pondělí 21. května 2012. V něm navíc naleznete i téma Hitler do každé rodiny o tom, že boj o knihu Mein Kampf v Německu pomalu končí a už brzy se s vydáváním Hitlerova stěžejního spisku může roztrhnout pytel.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.