Městská policie nebude měřit rychlost na silnicích
25.06.2008 21:29 Aktualizováno 25.06. 22:19
Obecní a městské policie možná ztratí možnost měřit rychlost na silnicích. Příslušnou změnu silničního zákona dnes schválila sněmovna v rámci balíku legislativních změn souvisejících s reformou policie. Poslanci zároveň zakázali, aby rychlost vozidel měřily soukromé firmy.
Toto oprávnění by tak v budoucnu měla pouze státní policie. Návrh ještě posoudí Senát a prezident.
Poslanci sebrali městským policiím možnost měřit rychlost na návrh poslance Jana Klase (ODS). Ministr vnitra Ivan Langer (ODS) před tímto krokem varoval. Změny pravomocí obecních a městských policií podle něj měla systematicky řešit samostatná novela. "Pokud tento návrh projde, tak budou absolutně znehodnoceny miliardové investice desítek, stovek obcí. Takové změny by měly procházet hlubokou analýzou obecních a městských policií," apeloval Langer neúspěšně na poslance. Policie České republiky podle něj nemá kapacitu na to, aby měření rychlosti v potřebném rozsahu zvládla.
Pro zrušení pravomocí městské policie při měření rychlosti hlasovalo 85 poslanců ze 159 přítomných. Klasův návrh podpořila většina sociálních demokratů a komunistů, ale také osm poslanců ODS, včetně ministra dopravy Aleše Řebíčka. Pro byli i dva lidovci a nezařazení poslanci Miloš Melčák a Michal Pohanka.
Zneužívání moci
Bezpečnostní expert sociální demokracie Jeroným Tejc novinářům řekl, že chápe poslance, kteří pro omezení pravomocí obecní a městské policie hlasovali. "Byly to obce a městské policie, které výrazně zneužívaly tohoto institutu a měřily tam, kde měly možnost vybrat více peněz do městského rozpočtu, nikoli aby měřily tam, kde skutečně hrozí zranění a nějaké riziko," uvedl.
Na návrh bezpečnostního výboru poslanci také sebrali pravomoc měřit rychlost soukromým firmám. Vládní návrh jim přitom původně měl umožnit, aby kromě měření rychlosti i pořizovaly osobní údaje řidičů.
Langer po hlasování sice poslance kritizoval za zásah do pravomocí obecních policií, uvítal ale, že schválili zákon o policii a související balík legislativních změn. Ocenil například to, že zákon zbavuje policii povinnosti asistovat u banálních dopravních nehod.
Sněmovna se nakonec v tomto bodě přiklonila k návrhu bezpečnostního výboru. Policie by nově měla vyšetřovat jen dopravní nehody, u nichž vznikne škoda nad 100 tisíc. Nyní musí řidiči dopravní nehodu policii hlásit v případě, že škoda přesahuje 50 tisíc korun. Ministerstvo vnitra původně uvažovalo i o limitu 250 tisíc. Řidiči by podle schválené verze zákona neměli platit za výjezd policie v případě, že škodu špatně odhadnou.
Ilustrační foto: archiv Týdne
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.