Přestože jaro už pomalu klepe na dveře, Česko se ještě před Velikonocemi dočká sněhu. Měl by napadnout i ve středních polohách. Vyplývá to z dlouhodobé předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu.
Tento týden a začátek příštího bude pošmourný. Teploty ráno dosáhnou šesti stupňů až nuly a postupně budou klesat na minus dva. Ve dne vyšplhají na šest až 12 stupňů Celsia. Již během úterý začne zesilovat vítr, nejvyšších hodnot dosáhne během středy a čtvrtka. Ve středu bude foukat čerstvý jihozápadní s nárazy až 70 kilometrů v hodině. Ve čtvrtek čerstvý západní o podobné síle. Ve čtvrtek začne vítr slábnout a mírný vítr očekávají meteorologové i o víkendu.
Síla větru nedosáhne podle meteorologů intenzity, kterou měla před deseti dny vichřice spojená s tlakovou níží Emma. Na západě Evropy však vítr problémy dělá. Zasáhl pobřeží Británie a podobná situace byla hlášena i na nedalekém pobřeží Francie, kde vichry dnes dosahovaly rychlosti až 155 kilometrů v hodině a vlny výšky 12 metrů.
Velikonoce, které letos připadnou na 23. a 24. března, se podle předpovědi odehrají za polojasna. Déšť se objeví ojediněle. Ke konci března bude deštivých okamžiků přibývat, spolu s tím bude postupně narůstat teplota. Na konci března by průměrná denní teplota měla stoupnout k 16 stupňům. V noci teploty klesnou mírně pod nulu.
Oblačnost s občasným deštěm bude kralovat i na počátku dubna. Srážek bude ubývat ke konci první dubnové dekády. Teploty budou zhruba stejné jako na konci března.
Průměrná teplota v Česku pro toto období činí 4,8 stupně Celsia. Nejchladnější přelom března a dubna od začátku práce na pravidelných statistikách v 1961 prožili Češi v roce 1958, kdy průměrná teplota dosáhla pouze minus 0,4 stupně Celsia. Nejtepleji bylo v roce 1974, tabulky hovoří o 8,6 stupně Celsia.
I když by měl být počátek jara podle předpovědi deštivý, nedá se podle meteorologů říct, zda deště vyvolají záplavy. Vzhledem k tomu, že na horách neleží sníh, který by roztál, je jejich pravděpodobnost nižší.
Ilustrační foto: AP