Migrace i hypotéka
"Milý Slávku." Sobotkův e-mail nabourali hackeři
05.01.2016 12:43 Aktualizováno 05.01. 17:16
Hackeři se nabourali do e-mailu premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD). Úřad vlády sice pravost korespondence zveřejněné na extremistickém webu White Media nepotvrdil, několik jejích účastníků ale ano. Věc prověřuje policie. Sobotka prohlásil, že se opakovanými útoky hackerů nenechá zastrašit. Na ministerského předsedu hackeři zacílili už v prosinci, kdy se zmocnili jeho twitterového účtu.
Zveřejněná korespondence, na niž upozornil server lidovky.cz, se týká migrace, dřívějších koaličních jednání, prezidentské kampaně, výběru ředitele Českého rozhlasu, situace kolem české ropy v německých skladech, ale třeba také Sobotkovy osobní hypotéky. V dalších e-mailech se řeší interní záležitosti sociální demokracie, kauza Davida Ratha nebo dialog se sudetskými Němci.
Premiéra dopisovatelé v e-mailech z několika posledních let oslovují oficiálně, ale i jako "milého přítele" nebo "milého Slávka". V korespondenci se objevují jména politiků, například ministra financí Andreje Babiše (ANO), ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové nebo ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (oba ČSSD), ale také blízkého Sobotkova přítele, advokáta Radka Pokorného nebo šéfa Správy státních hmotných rezerv Pavla Švagra.
Sobotka kauzu kolem svého e-mailu nechce příliš komentovat. "Opakovanými útoky hackerů na moji osobu a na politiku, kterou prosazuji, se nenechám jakkoli zastrašit nebo ovlivnit. Vláda bude dál prosazovat program a plnit závazky, které jsme dali občanům naší země," uvedl v prohlášení.
Mluvčí vlády Martin Ayrer už dopoledne řekl, že se věcí zabývá policie. Pravost e-mailů potvrdit nechtěl. Podle informací ČTK ale už nyní úřad vlády řeší, jak zlepšit zabezpečení Sobotkovy elektronické komunikace. Server ihned.cz uvedl, že hackeři v pondělí večer napadli také Sobotkův blog na aktualne.cz.
Podle serveru lidovky.cz jsou minimálně dva zveřejněné e-maily autentické. Mezi korespondenty figuruje člen ČSSD David Sedláček, který potvrdil, že si s premiérem dopisoval. "Ano, s panem premiérem jsem si psal. Obsah e-mailu, který mi popisujete, je stejný jako ten, co jsem psal já," řekl Sedláček. Autentický je i e-mail, který psal právník Radek Pokorný šéfredaktorovi Lidových novin Istvanu Lékovi a který poté poslal premiéru Sobotkovi, dodal server.
Za získáním přístupu do premiérovy schránky na službě Email podle mluvčí Seznamu.cz Ireny Zatloukalové není prolomení zabezpečení služby, ale spíše se někomu povedlo uhádnout heslo k e-mailovému účtu. "K takovým odhalením hesla může dojít prostým pokusem, a to zejména tehdy, pokud je heslo příliš snadné a nedbá různých doporučení, která právě odhadnutí hesla mají zabránit, případně pomocí sociálního inženýrství či natažením viru do počítače. Pokud sám uživatel naší služby zanedbá svoji bezpečnost, nemůžeme s tím moc udělat," dodala.
Získání hesla pomocí viru, pokusným zadáváním nebo krádeží je podle Davida Řeháčka ze společnosti Check Point Software Technologies asi nejjednodušší cestou, jak se do schránky na bezplatné e-mailové službě dostat. Podle něj je spíše zarážející, že tak důležitá osoba jako premiér řeší přes freemail i pracovní věci a že mu nikdo nesdělil související rizika. "I ve světě freemailů bych ale určitě uživatelům doporučoval využívat tzv. dvoufaktorovou autentizaci, pokud ji služba umožňuje," dodal.
Exministr zahraničí Jan Kavan (ČSSD), kterému se stejná skupina do mailu nabourala v minulosti, řekl, že hackery zažaloval, ale policie mu sdělila, že doména je registrovaná v USA a tamní zákony je chrání. Nedalo se tak dosáhnout ani stažení stránek z internetu, uvedl.
Při prosincovém útoku na Sobotkův twitter se na něm objevily komentáře vyzývající k nenávisti vůči uprchlíkům. Falešné tweety, které volaly po boji proti uprchlíkům a označovaly je za invazní armádu, zůstaly na profilu předsedy vlády přibližně sedm hodin. Vzkazy obsahovaly i odkazy na články a videa podněcující strach z uprchlíků a nenávist vůči nim. Falešné příspěvky také odkazovaly na web White Media.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.