Česká ministerstva zahájila realitní výprodej. V nabídce je zámek ve Slezských Rudolticích či budovy v centru Prahy včetně vojenského archivu v Karlíně. Ceny jsou více než lákavé. Například ministerstvo zdravotnictví přikleplo firmě s kyperskou účastí několik budov a tři zámky za 113 milionů korun.
Nezávislí odborníci upozorňují, že prodeje jsou živnou půdou pro korupci. "Jistě existuje velký tlak na to, získat do soukromých rukou nemovitosti v centru Prahy. Snahu zbavit se nepotřebného státního majetku chápu, musí ale proběhnout za podmínek výhodných pro stát," upozornil například ekonom Pavel Kolman. Podle ředitele české pobočky Transparency International Davida Ondráčky je prodej státního majetku do rukou kyperské firmy diskutabilní.
Rath: Zrušte prodej
Opoziční politici se již do svých následníků na ministerstvech pustili naplno. Dnes exministr zdravotnictví David Rath vyzval Tomáše Julínka, aby prodej budov okamžitě zrušil. Firma, jejíž spoluvlastníci sídlí v daňovém ráji na Kypru, prý bude s majektem jen spekulovat.
Toho se obává i Transparency International. "Prodej majetku této firmě budí celou řadu otázek," řekl David Ondráčka. Firma v Česku byla založena navíc jen pár měsíců před tím, než vyhrála výběrové řízení. "Ale žádný zákon nám nezakazuje prodat majetek firmě s kyperskou účastí," brání kroky ministerstva Tomáš Cikrt. Podle Davida Ondráčky z Transparency by ale stát při prodeji majetku neměl mít za jediné kritérium nejvyšší nabídkovou cenu, ale také to, jak a zda bude poté budova využita.
Davidu Rathovi se nezdá ani cenový odhad budov ministerstva. "Ceny jsou skandálně nízké. Sám bych zámek Dívčí Hrad za tři miliony koupil," zlobí se bývalý ministr Rath. Výběrové řízení na prodej balíku budov má již vítěze, prodej ještě budou posuzovat ministerstva kultury a financí.
Když David Rath za doby svého působení na ministerstvu zkoumal nepotřebný majetek, odhady na cenu zámku byly prý dvojnásobné. Ničím to ale nedoložil.
Mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt proto vyrukoval s termínem "plky Davida Ratha". "Jaké to byly odhady a kdo se za ně postaví? My máme odborný znalecký odhad ostravské společnosti Alfa, ve kterém je zhodnocen stav budov, jejich umístění a podobně. Navíc v tom balíku byly i domy, které jsou samostatně neprodejné," řekl Tomáš Cikrt. David Rath vyzval státní zastupitelství, aby se věcí zabývalo, vlastní podnět k prošetření ale dát nehodlá.
Všichni z centra, velí Říman
Podobně jako David Rath se zlobí i bývalý ministr průmyslu Milan Urban na současného šéfa resortu Martina Římana. Ten chce zase z centra Prahy vystěhovat Puncovní úřad, Českou obchodní inspekci, Czechinvest, báňský úřad a další organizace, které ministerstvo zřizuje.
Prodávat budovy neuměla ani ČSSD |
Když sociální demokraté za své vlády operovali s ministerskými budovami, byli sami neúspěšní. Necelých 140 milionů prodělalo podle Nejvyššího kontrolního úřadu Škromachovo ministerstvo práce, které prodalo palác v Lannově ulici a pořídilo pozemky a budovu v Karlíně. |
Resortem zdravotnictví a průmyslu státní výprodej nekončí. Ministerstvo spravedlnosti hodlá prodat bývalé věznice v Uherském Hradišti, Říčanech a Mladé Boleslavi. Zbavit se chce i bytového fondu Vězeňské služby či budov v Litoměřicích a Zlíně. Uvažuje i o prodeji pankrácké věznice.
Ministerstvo obrany zase plánuje prodat budovu Invalidovny v pražském Karlíně, kde sídlí Ústřední vojenský archiv. Prodat ho chce, protože už nevyhovuje požadavkům. Někdejší ministr obrany Jaroslav Tvrdík chtěl kdysi udělat totéž jako nyní ministr průmyslu Martin Říman - sestěhovat všechny složky, v tomto případě armádní, do jedné moderní budovy. Z plánu ale sešlo.
Foto: Robert Sedmík, koláž Týden