Ministerstvo financí dostalo tři podněty ke kontrole GIBS

Domácí
12. 4. 2018 11:09
Ministryně financí v demisi Alena Schillerová (ANO).
Ministryně financí v demisi Alena Schillerová (ANO).

Ministerstvo financí obdrželo celkem tři podněty k tomu, aby zahájilo vyšetřování na Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS). Podle ministryně financí v demisi Aleny Schillerové (ANO) šlo o podněty od anonyma, premiéra Andreje Babiše (ANO) a jedné fyzické osoby. Informoval o tom server iRozhlas.cz, který si podle zákona o svobodném přístupu k informacím přehled podnětů vyžádal.

Schillerová ve sněmovně už na začátku března prohlásila, že kontrola na GIBS byla zahájena nejen na základě podnětu Babiše, nýbrž i řady dalších. Nyní z informací, které iRozhlas, získal, vyplynulo, že šlo o tři podněty.

"V souvislosti s těmito podněty byla povinným subjektem provedena analýza rizik za účelem vyhodnocení případného zařazení GIBS do plánu kontrol," píše se v dopise, který byl zaslán redakci iRozhlasu.

GIBS byl nakonec opravdu zařazen do plánu kontrol, a to na základě podnětů, které na ministerstvo zaslal začátkem února anonym, zhruba o týden později Andrej Babiš a začátkem března blíže nespecifikovaná fyzická osoba.

"Ve vazbě na informace, které jsem obdržel, navrhuji provedení finanční kontroly skutečností rozhodných pro hospodaření s veřejnými prostředky, zejména při vynakládání veřejných výdajů. Domnívám se, že tato kontrola přispěje k naplnění hlavních cílů finanční kontroly ve veřejné správě včetně prověření, zda dochází k hospodárnému, efektivnímu a účelnému výkonu veřejné správy," napsal Babiš ve svém dopise Schillerové.

Současný premiér v demisi má dlouhodobě problém s Michalem Murínem, šéfem GIBS. "Co se týká pana Murína, mohu konstatovat, že mám vážné a důvodné pochybnosti o jeho profesionální a morální integritě v postavení ředitele GIBS," řekl koncem února.

Ministerstvo prostřednictvím svého mluvčího Michala Žurovce odůvodnilo, proč kontrolu na GIBS zahájilo. "Pro zařazení kontroly do plánu není rozhodující počet přijatých podnětů, nýbrž rozsah, obsah a relevantnost rizikových skutečností, na které tyto podněty poukazují. S ohledem na analytické práce provedené na základě zpracování primárních rizikových informací byl tento subjekt evidován jako subjekt k zařazení do plánu kontrolní činnosti," uvedl.

Premiér nemůže úkolovat ministra

Kontrolu podle Žurovce provádělo devět pracovníků. Ti se svou prací skončili koncem března. Podle mluvčího GIBS Iva Mitáčka však kontroloři značně omezovali práci celého úřadu. "Během celé doby kontroly bylo zcela paralyzováno ve své činnosti několik pracovišť ekonomického úseku, které denně poskytovalo servis a plnilo požadavky kontrolorů," popsal průběh kontroly.

Opozičním politikům se nelíbí zejména fakt, že kontrola byla zahájena, aniž by o tom rozhodla sama vláda. "Ministra může úkolovat jen vláda svým usnesením. Premiér ne," napsal na svém Twitteru Miroslav Kalousek (TOP 09). "Finanční kontrola má být nestranná a nefungovat na politickou objednávku. V tomto případě byla zneužita pro nátlak na ředitele GIBS," dodal.

"Relevantní je, že pan Babiš de facto zaúkoloval ministerstvo financí. A jestli to bylo dopisem nebo stížností, to je jedno. O kontrole měla rozhodovat vláda," potvrdil pro iRozhlas dřívější slova Kalouska předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Autor: -aka- Foto: , ČTK/Šimánek Vít

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ