Ministerstvo láká do <span>mateřských škol</span> muže

Domácí
21. 1. 2009 06:00
Učitel Jan Mareček v mateřské škole na pražském Proseku, rok 2005.
Učitel Jan Mareček v mateřské škole na pražském Proseku, rok 2005.

Učitel Jan Mareček v mateřské škole na pražském Proseku, rok 2005.Předškolní děti u nás vychovává armáda 22 tisíc učitelek a jen 27 učitelů. Ministerstvo školství uznalo, že je to chyba, a chystá plán, jak přivést do učitelského sboru více mužů. Výchově dětí to prý jen prospěje.

Nízké platy. A těžké, respektive ženám na míru šité přijímací zkoušky. To jsou dvě hlavní překážky, které brání mužské emancipaci mezi učitelkami mateřských škol. Problém začíná už u přijímacích zkoušek na pedagogické obory. "Spoustu chlapů odradí třeba to, že musejí umět hrát na flétnu," říká psycholog Václav Šneberger z Ligy otevřených mužů, jež s ministerstvem spolupracuje na projektu, který má do výchovy nejmenších dětí zapojit mužský element.

Mužské vzory k nezaplacení

"V našem oboru se občas muž vyskytne, momentálně nám studují na fakultě dva na kombinovaném studiu. Ale většinou do mateřské školy pracovat nepůjdou, protože jejich ohodnocení by bylo tak minimální, že by neuživili rodinu," říká Eva Svobodová z Jihočeské univerzity. Ani na Univerzitě Karlově není situace lepší. Obor učitelství pro mateřské školy studuje 68 lidí, muže byste mezi nimi hledali těžko.

Většina odborníků se shoduje, že mateřským školám by se větší podíl učitelů-mužů hodil. "Zvlášť děti z rozvedených rodin, ale nejen ty, potřebují mít v předškolním věku mužský vzor. Jde především o jakési vybudování respektu," říká psycholožka Zdena Baranniková.

 Ženské povolání?

Podle nejnovějších údajů u nás děti vzdělává 150 601 učitelů. Z toho je 114 536 žen. Ve většině evropských zemí je poměr mužů a žen ve školství vyrovnanější. Například ve Finsku učí  třicet procent mužů, v Norsku téměř čtyřicet a ve Švýcarsku dvaačtyřicet procent.

Inspirací pro plány ministerstva jsou poměry ve skandinávských zemích. Mužů je tam ve školkách podstatně víc a podle toho vypadá i práce s dětmi - učitelé s nimi například pečují o zahradu nebo je učí jednoduché dřevařské práce.

Co tedy ministerstvo zmůže, pokud se nezvýší učitelské platy? Zatím se, kromě debat se zahraničními odborníky, snaží třeba vzdělávat výchovné poradce. "Ti by měli dětem vysvětlit, že mají i jiné možnosti, než si vybrat čistě ženské nebo mužské povolání," říká ředitelka odboru pro rovné příležitosti ve školství Klára Laurenčíková.

lajsna 

Foto: Petra Mášová

Naše nejnovější vydání

TÝDENSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ