Cenu ministra školství za vynikající vzdělávací činnost na vysoké škole získali tři akademici a jedna akademička. Ministerstvo letos ocenilo inovativní přístup ve vzdělávání, ale také popularizaci vědy ve výuce a propojování praxe s výukou. Ocenilo také mimořádné výsledky výzkumu či vynikající studenty a absolventy vysokých škol. Ceny dnes předal ministr školství Mikuláš Bek (STAN) na slavnostním ceremoniálu v Lichtenštejnském paláci v Praze.
Cenu za vynikající vzdělávací činnost získal například Miloslav Druckmüller z Fakulty strojního inženýrství Vysokého učení technického v Brně. Druckmüller využívá vědecké projekty, třeba analýzu sluneční korony, aby studentům umožnil praktické zapojení. Zároveň patří mezi vášnivé popularizátory vědy.
Ministerstvo ocenilo také Pavla Galáře z Fakulty chemicko-inženýrské Vysoké školy chemicko-technologické v Praze. Charakteristickým rysem jeho výuky je propojování pedagogické práce s prací výzkumníka. Podle zástupců ministerstva dokáže populárně zprostředkovat složitou tématiku.
Dalším oceněným byl Michal Kvasnička z Ekonomicko-správní fakulty Masarykovy univerzity, který je podle ministerstva pro studenty velkou inspirací a přiměl je nahlížet na svět z perspektivy ekonomických principů.
Mezi laureáty byly dvě ženy. Věru Hejhalovou z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy (UK) označilo ministerstvo za důležitou osobnost ve vzdělávání budoucích učitelů, což podle úřadu přináší dlouhodobý dopad na kvalitu pedagogiky. Mimo jiné se aktivně věnuje didaktickým projektům a propojuje teorii s praxí prostřednictvím Centra učitelství.
Hana Svobodová z 3. lékařské fakulty UK pak zavádí výuku se standardizovanými pacienty, která propojuje medicínu a reálnou praxi. Také podle ministerstva motivuje laiky, aby se zapojili do výuky jako figuranti pro studenty medicíny.
Cenu tvoří diplom a odměna do 100.000 korun. Má vyzdvihnout zejména kvalitu a inovace ve výuce. Každoročně může ministerstvo udělit nejvýše pět těchto cen.
Cenu za mimořádné výsledky výzkumu potom získali Tomáš Čižmár za holografický endoskop pro výzkum mozku a Petr Slavíček za přelomové objevy v oblasti chemie molekul. Cenu Milady Paulové za celoživotní přínos vědě v oboru psychologie převzala Iva Stuchlíková.
Ministerstvo letos rovněž ocenilo Ondřeje Santolíka z Matematicko-fyzikální fakulty UK cenou Františka Běhounka za propagaci a popularizaci české vědy a šíření dobrého jména České republiky v Evropském výzkumném prostoru. Santolík se věnuje kosmické fyzice a podílí se na projektech v agenturách, jako je NASA nebo evropská ESA.
Ceny za vynikající studenty a absolventy byly rozděleny mezi bakalářské, magisterské a doktorské programy. Skupině studentů Fakulty sociálních věd UK za otevřený dopis, jenž inicioval debatu o medializaci loňské tragické střelby na Filozofické fakultě UK, udělili zástupci ministerstva ocenění v kategorii mimořádný čin studentů.