Véčkaři proti LIDEM
Ministři dopravy se hádají, kdo zpackal nový registr vozidel
10.07.2012 06:23 Původní zpráva
Hned několik ministrů dopravy stojí za tím, že v pondělí na úřadech řidiči marně vyčkávali na registraci vozidel. Dnešní šéf rezortu Pavel Dobeš (LIDEM) z kolapsu nového registru viní své předchůdce. Jeho bývalý stranický "superguru" Vít Bárta (VV) zase kritizuje svého následníka na ministerstvu Dobeše, že nevypsal výběrové řízení. Místo vzájemného obviňování by se politici mohli obrátit na ministerstvo vnitra a pro jistotu žádat obnovení starých registrů.
Kolaps registru vozidel předpovídal časopis TÝDEN už koncem května. Ministr dopravy Pavel Dobeš (LIDEM) tehdy ujišťoval, že se v červenci nový systém rozběhne bez potíží. Realita ho vyvedla z omylu: registr vozidel pořízený za 27 milionů korun kolaboval po celé zemi. Na některých úřadech vysadil po hodině, jinde už po pěti minutách.
"Bohužel se na tuto problematiku v minulosti na ministerstvu dopravy nehledělo jako na základní prioritu. Minulé vedení mělo zcela jistě vypsat otevřené výběrové řízení na centrální registr vozidel. To, že se toto nestalo, je problém, který nás provází až do současné doby," uvedl Dobeš.
Zvláštní je, že jeho předchůdce na ministerstvu dopravy Vít Bárta (VV) mu vytýká na vlas stejné věci: nelíbí se mu, že zakázka neprošla výběrovým řízením. "Tento systém byl zadán bez výběrového řízení a s naprosto špatnými podmínkami pro zhotovitele. Kolaps takto nekompetentně zadaného systému byl jen otázkou času. Došlo tak bohužel na má slova ," uvedl Bárta.
On-line deník TÝDEN.CZ mu shodou okolností prostřednictvím SMS položil otázku, proč Bárta nevypsal výběrové řízení, hned když se v roce 2010 stal ministrem. Na tento dotaz bývalý ministr neodpověděl.
Relativně nejmenší vinu nese Radek Šmerda, který po Bártovi usedl na pouhé tři měsíce do čela do jeho křesla. Dnes působí jako náměstek na ministerstvu vnitra, které oba dva ministry z "véčkařské líhně" varovalo před kolapsem registru vozidel. Poprvé se tak stalo před rokem a půl. Obavy o fungování registru po přechodu z vnitra na dopravu tedy nepředstavují záležitost posledních týdnů.
Na začátku léta začalo být patrné, že bude zle. "Před třemi týdny jsme ministerstvu dopravy nutili možnost, že systém budeme provozovat dál. Dosáhli jsme pouze toho, že se jeho start odložil o devět dní," popisuje Šmerda. "Jsme připravení. Starý registr jsme nevyhodili a můžeme ho zprovoznit, ale to by nás někdo musel požádat," uvedl Šmerda.
Skupinu ministrů, kteří přivedli registr vozidel ke kolapsu uzavírá Aleš Řebíček (ODS). Nevýhodné dlouhodobé smlouvy, na jejichž základě závadný registr vznikl, spadají do jeho éry.
Už v roce 2007 začalo ministerstvo dopravy budovat systém IMIS ke kontrole výdajů a účetnictví celého rezortu. Vršilo jednu smlouvu za druhou, až utratilo astronomickou částku 1,6 miliardy korun za program, který by si firma s obdobným počtem zaměstnanců pořídila maximálně za desítky milionů.
Na provozování systému IMIS byly vypsány během let tři tendry o celkovém objemu 875 milionů korun. První dva v roce 2007 a 2008 vyhrála Telefonica O2, ten třetí před dvěma lety společnost ATS Telcom Praha. Zbytek ministerstvo utrácelo na základě různých dodatků ke smlouvám. A peníze za IMIS se rozhazují dodnes. Dodavatelské firmě ATS-Telcom, která vyhrála poslední tendr před dvěma lety, platí ministerstvo dopravy měsíčně 12,5 milionu korun za technickou podporu.
Výsledkem těchto kouzel kolem informačních technologií je i smlouva, která měla zajistit fungování centrálního registru vozidel. Databáze životně důležitá pro motoristy, ale i pro fungování celé země vznikla jako pouhá "bokovka" k účetnímu programu. ATS-Telcom vyrobí registr jako náhradu za nevyčerpané servisní služby pro IMIS. Alespoň v tomto případě nebude pokladna rezortu drasticky krvácet. ATS-Telcom dodá celostátní rejstřík v hodnotě pouhých 27 milionů korun.
Firma ATS Telcom se včera ke kolapsu registrů nechtěla vyjadřovat.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.