Sociální dávky
Místo dávek poukázky? Smějí se nám, stěžují si chudí
19.06.2018 12:56 Původní zpráva
Už více než půl roku vyplácí úřad práce lidem, kteří jsou v hmotné nouzi, část sociálních dávek v poukázkách místo v korunách. A výsledek? Nemáme dost peněz na nájem, navíc se nám smějí v obchodě. I tak by se daly shrnout výsledky průzkumu, který provedl Institut pro sociální inkluzi. Ve čtvrtek bude o případných změnách v tomto nařízení jednat sociální výbor Poslanecké sněmovny.
Podle průzkumu nemá 53 procent příjemců poukázek dost peněz na bydlení a 51 procent se kvůli nim setkává s posměchem nebo jinými negativními reakcemi u pokladen v obchodech. Více než tři pětiny dotázaných pak nakupují kvůli poukázkám dráže, než kdyby platili za zboží penězi. Nemohou si prý totiž svobodně vybírat levnější obchody, protože tam poukázky neberou. Více než dvě pětiny respondentů nemají dost peněz na základní potřeby, jako jsou doprava či ošacení. Třetině se pak nedostává prostředků na léky. "Stravenky neberou na doplatek na recept v lékárně," postěžovala si jedna z respondentek průzkumu.
Poukázky na jídlo místo peněz zavedla ještě v minulém volebním období Poslanecká sněmovna na návrhy poslankyně Jany Pastuchové (ANO). "Ubyly by případy, kdy jsou klienti viděni v obchodě, jak si za dávky hmotné nouze kupují alkoholické nápoje," obhajovala to tehdy s tím, že lidé často sociální dávky zneužívají. Od prosince loňského roku je dostávají lidé pobírající více než půl roku některé sociální dávky v hmotné nouzi, například příspěvek na živobytí. Nejčastěji jde o dlouhodobě nezaměstnané, seniory, matky samoživitelky či handicapované. Například matka samoživitelka se dvěma dětmi z Prahy, jejíž čistý příjem je i s výživným 12 tisíc korun, má nárok na příspěvek na živobytí ve výši necelých 1200 korun. Z toho jsou jí skoro dvě třetiny, konkrétně 700 korun, vypláceny v poukázkách.
Nyní jsou ve sněmovně dva návrhy, které by měly dopady poukázek zmírnit. První z nich předložili poslanci KDU-ČSL v čele s poslancem Vítem Kaňkovským. Ten chce nahrazování peněz stravenkami zrušit u seniorů, handicapovaných a rodičů s postiženými dětmi. Za tím druhým stojí překvapivě Jana Pastuchová. Navrhuje, aby se stravenky nevyužívaly u osob, u nichž výše příslušné dávky dosahuje maximálně pěti set korun. Administrativní náklady jsou totiž v těchto případech mnohdy vyšší než dávka sama. K výplatě peněz se chce vrátit i u lidí v zařízeních pro handicapované nebo u pacientů pobývajících v nemocnici déle než jeden měsíc.
Oba návrhy by měl ve čtvrtek projednávat sociální výbor Poslanecké sněmovny. Institut pro sociální inkluzi, který před několika lety založili bývalí zaměstnanci vládní Agentury pro sociální začleňování, v té souvislosti poslance vyzval, aby obě předložené změny odmítli a předložili novelu zákona, která poukázky zcela zruší. Vedou totiž podle něj k neefektivnímu využívání nebo dokonce zneužívání dávky, například při přeprodávání poukázek překupníkům, nakupování nadbytečného zboží do výše ceny poukázky, nebo naopak nemožnosti nakoupit některé základní tovary.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.