"Mrázkův" Eggenberg ustoupil německému Erdingeru

Domácí
1. 3. 2014 06:01
Krumlovský pivovar.
Krumlovský pivovar.

Malý pivovar z Českého Krumlova Eggenberg, v čele jehož představenstva seděl před lety zavražděný kmotr František Mrázek, ustoupil svému německému konkurentovi Erdingeru, který je největším výrobcem pšeničného piva na světě. Jihočeši přestali používat okopírované známky.  Spor, jímž se zabýval Městský soud v Praze, skončil smírem. On-line deníku TÝDEN.CZ to řekl právní zástupce německého pivovaru Vlastislav Kusák.

"Nakonec respektovali, že práva máme. Dohodli jsme se na tom, že známky, které nám vadí, vymažou, a tím ta věc byla uzavřena," dodal právník.

Německé pivo.Němci se ještě před podáním žaloby na dvě jihočeské společnosti Pivovar Eggenberg, který je již šestý rok v insolvenci, a Pivo Eggenberg, jež nadále pokračuje ve výrobě a prodeji moku, pokoušeli dohodnout smírnou cestou. "Chovali se nestandardně. Na jedné straně tvrdili, že nic neporušili, a na straně druhé s námi jednali o tom, že by značku změnili," konstatoval krátce po podání žaloby Vlastimil Kusák. "Bylo s nimi problematické jednání, podle mého názoru proto, že jsou tam komplikované vztahy - někdo vlastní majetek, někdo to provozuje. Chvilku hráli hru, že si to přehazovali jako horký brambor, ale naštěstí pochopili, že to není úplně vhodné," zhodnotil nyní výsledek sporu.

Němci v žalobě poukazovali na to, že Krumlovští porušují právo k jejich ochranné známce a dopouštějí se nekalého jednání. Tvrdili v ní, že jihočeský pivovar poškozuje značku Erdinger, a požadovali, aby se zdržel "uvádění na trh, skladování, distribuce a prodeje piva a nealkoholických nápojů" označených ochrannou známkou nápadně podobnou německé.

Společnost Pivovar Eggenberg v letech 1994 až 1999 ovládal již zmíněný kontroverzní podnikatel František Mrázek, spojovaný s podsvětím a později zavražděný. Do konkursu se firma dostala až po jeho smrti, kdy přišla o většinu nemovitostí.

Ve věci dlužníka Pivovar Eggenberg bylo 11. dubna 2008 zahájeno insolvenční řízení usnesením Krajského soudu v Českých Budějovicích. Konkurs na majetek firmy byl týmž soudem prohlášen 16. května téhož roku.

František Mrázek, Ondřej Vetchý."Jestli jsem správně pochopil slova správce konkursní podstaty, tak krátce předtím, než firmu dali do konkursu, z ní majetek vyvedli. Správce  se snaží domoci se ho zpět," řekl advokát Kusák. Majetky měli údajně získat osoby blízké právě podnikateli Mrázkovi.

Obě firmy, které byly žalované, spojuje jméno Jiřího Schrbeného. V Pivovaru Eggenberg byl v dozorčí radě, v Pivu Eggenberg je nyní jedním z jednatelů. K majetkovým otázkám se obchodní manažer Schrbený pro TÝDEN vyjádřit odmítl s tím, že mu k tomu akcionáři nedali souhlas, nemá tudíž důvod "posílat informace do terénu". Kromě něj orgány společnosti prochází i jméno jednatelova otce, který byl údajně Mrázkovým blízkým obchodním partnerem.

Případ je zajímavý nejen s ohledem na to, že v něm figuroval světově proslulý německý Erdinger a posmrtně i František Mrázek, jenž nedávno ožil na plátnech kin v českém filmu Kmotr (v hlavní roli s Ondřejem Vetchým), ale též s ohledem na přílohu žaloby. Kromě standardních materiálů totiž obsahovala etikety z lahví obou výrobců, a dokonce i pivní víčka. "Něco takového jsem v ruce ještě neměl," komentoval spis místopředseda soudu pro věci obchodní Jaromír Jirsa, který již rozhodoval stovky obdobných sporů.

Autor: - ajo -Foto: www.ckrumlov.info, www.pivoerdinger.cz, www.super.cz

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ