Můj otec je nevinný, mlžil Miroslav Grebeníček
21.07.2009 17:49 Původní zpráva
Odešel, protože se zrůdnými praktikami StB nesouhlasil, obhajoval svého otce exšéf KSČM Miroslav Grebeníček. Nově zveřejněné materiály z archivů postavily jeho obhajobu na hlavu: Grebeníček starší se pokoušel k obávané tajné policii vrátit. Přečtěte si, jak někdejší komunistický lídr při obraně svého otce mlžil.
"Můj otec je nevinný," zastával se v říjnu roku 1996 Miroslav Grebeníček svého otce Aloise, když soud obdržel návrh na jeho obžalobu za zločiny ve 40. a 50. letech. Od StB podle jeho slov otec odešel, protože nesouhlasil s jejich praktikami. "Existují dokumenty, v nichž můj otec upozornil tehdejšího ministra vnitra na tyto praktiky a kvůli tomu z bezpečnosti odešel," řekl Grebeníček v rozhovoru pro MF Dnes z listopadu 2005. A následně v rozhovoru konstatoval: "On mi to vysvětlil, jak to bylo."
ČTĚTE TAKÉ: Grebeníček starší chtěl zpátky k StB, odhalují dokumenty
Měl jsem službu rád
Alois Grebeníček odešel od StB, jenže z jiných důvodů, než které zmiňoval jeho syn - v žádném případě nevrátil odznak s tím, že nesouhlasí s mučením politických vězňů. Naopak, chtěl kariérně povýšit. Myslel si, že když dá výpověď, předvolají ho a on jim svoji situaci vysvětlí. Plán mu nevyšel. "Propuštěn jsem byl bez překážek uvedením v žádosti pro nemoc, což nebylo pravdou, ale chtěl jsem na sebe upozornit, abych byl zavolán ke svým představeným," píše v dopise Alois Grebeníček. A dodává, že odchod těžce snášel: "Protože tuto službu jsem měl rád, neboť to byla služba pro dělnickou třídu."
Roli svého otce coby nelítostného bachaře provádějícího brutální výslechy ve vyšetřovně v Uherském Hradišti Miroslav Grebeníček vždy popíral: "Já myslím, že to jediné provinění, které otec má, je, že je mým otcem, otcem předsedy ÚV KSČM," prohlásil v roce 2002 Grebeníček coby tehdejší předseda strany v Interview BBC.
"Charakterových závad" Grebeníčka staršího, jak se píše v nově zveřejněných materiálech, si však byli vědomi i jeho nadřízení. V jeho kádrovém zhodnocení z května 1953 se píše: "Používal mnoho nekonstruktivní kritiky a nebyl sám vůbec sebekritický. Dále přeceňoval svoje schopnosti a podceňoval jiné. Je prudké a mstivé povahy."
Vězni mému otci děkovali
Miroslav Grebeníček kdysi také prohlásil, že jeho otci později mnoho vězňů děkovalo. Koho měl na mysli? Na účet Aloise Grebeníčka padly věty, které mají k děkování daleko. "Výslechy v Hradišti byly kombinací fyzického násilí a psychologického nátlaku. Bití, elektrické šoky, nedostatek spánku. Jestli pan Grebeníček tvrdí, že se choval slušně, pak lže," vzpomínal před časem vězeň komunistického režimu Pavel Hubačka na Grebeníčkova otce.
Grebeníček mladší přesto dál tvrdošíjně opakuje: „Nikdy nebyla v jeho případě vyřčena vina." Nemýlí se. Nedodává však, že se Grebeníček starší šest let úspěšně vyhýbal soudu. Podařil se mu nejspíš i justiční rekord: jedenáctkrát k soudnímu jednání nepřišel. Podle Miroslava Grebeníčka za to mohl soud, který nedovolil jednat. "Můj otec žádal, aby byl jeho proces uspíšen, ale soudkyně to nedovolila, protože byly povodně," obhajoval svého otce v roce 2001 u Michaely Jílkové.
Byl to přitom právě Grebeníček, kdo nechal svého otce odvézt z nemocnice domů, když mělo jednání soudu proběhnout v nemocnici kvůli špatnému zdravotnímu stavu jeho otce.
ČTĚTE TAKÉ: Autoři zvou komunisty na film o bachaři Grebeníčkovi
Politický vězeň: Film o bachařích se blíží pravdě
Alois Grebeníček zemřel v roce 2003. Od té doby případ obávaného vyšetřovatele věznice v Uherském Hradišti ustoupil do pozadí. Až nyní příběh znovu otevřeli filmaři, kteří nově zveřejněnými dokumenty vyjasnili temnou část života Grebeníčka staršího.
Foto: archiv Týdne a Petra Mášová
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.