Filmaři se pokoušejí znovu otevřít kauzu obávaného vyšetřovatele StB, otce expředsedy KSČM Miroslava Grebeníčka. Zveřejnili dosud nepublikované dokumenty, které osvětlují nevyjasněnou etapu jeho temné kariéry.
Vždy když přišel na přetřes příběh komunistického vyšetřovatele Aloise Grebeníčka, otce bývalého předsedy KSČM Miroslava, vytáhli komunisti trumf: Grebeníček starší se zvěrstvy, jimiž byla "jeho" vyšetřovna v Uherském Hradišti proslulá, nesouhlasil. Sám prý na zločinné metody - například mučení elektrickým proudem - upozorňoval nadřízené a na protest prý dokonce odešel ze služeb StB.
ČTĚTE TAKÉ: Autoři zvou komunisty na film o bachaři Grebeníčkovi
Politický vězeň: Film o bachařích se blíží pravdě
Nově zveřejněné archiválie ovšem odhalují Grebeníčka v mnohem temnějším světle: od tajné policie odešel, protože neuspěl v kariérním boji. "Propuštěn jsem byl bez překážek uvedením v žádosti pro nemoc, což nebylo pravdou, ale chtěl jsem na sebe upozornit, abych byl zavolán ke svým představeným," píše v dopise, který poslal v březnu 1954 ministru vnitra. Žádá v něm znovupřijetí ke komunistické policii. "Nyní mně je jasno, že jsem volil špatnou taktiku, což se mně nevyplatilo. Po svém propuštění jsem těžce snášel odchod z SNB, protože tuto službu jsem měl rád, neboť to byla služba pro dělnickou třídu," napsal Grebeníček.
DOKUMENTY SI PROHLÉDNĚTE ZDE
Unikátní materiály ze spisů ministerstva vnitra ukazují Grebeníčka jako snaživého důstojníka. Získal například několik finančních odměn za "zneškodnění a likvidaci teroristických band a třídních nepřátel". Pozoruhodné čtení nabízí například kádrový posudek, který vyhotovili jeho nadřízení. "Je prudké a mstivé povahy," napsali do něj soudruzi.
Prý shoda jmen
Ještě nedávno se snažili současní komunističtí představitelé tvrdit, že Alois Grebeníček se přímo na mučení politických vězňů nepodílel. "Těší mě ta velká úroda historiků v naší sněmovně. A chtěl bych jenom říci, že by kolegové měli také rozlišovat mezi Bohumilem Grebeníčkem a Aloisem Grebeníčkem. Alois Grebeníček nikdy nebyl dozorcem, zatímco Bohumil Grebeníček ano," prohlásil v roce 2002 před poslanci například Miloslav Ransdorf, dnešní europoslanec za KSČM.
Odtajněné dokumenty, které má TÝDEN.CZ k dispozici, to však nyní definitivně vyvracejí. Jeden z dokumentů dokládá, že Grebeníček starší coby vyšetřovatel žádal o příspěvky na výchovu svého syna Miroslava. V obávané uherskohradišťské věznici pracoval Grebeníček, sám vyučený řezník, na přelomu čtyřicátých a padesátých let. "Alois Grebeníček strávil válku v koncentračním táboře v Buchenwaldu a Osvětimi, kde byl svědkem nepředstavitelných zločinů. Přesto se po válce nevrátil k řeznickému řemeslu, ale rozhodl se v bestiálních praktikách pokračovat jako komunista," připomíná Pavel Paleček, producent filmu Klíček, který je inspirován právě postavou Aloise Grebeníčka.
Filmaři se přitom netají, že se pokusí filmem ovlivnit blížící se volby. "Rádi bychom s tím filmem šli ven před volbami, aby si lidé dobře rozmysleli, komu dají hlas," řekl před časem Paleček. Film vypráví příběh dvojice mladých lidí, kteří se v prostorách věznice propadnou v čase do období hluboké totality a prožijí estébácký výslech.
Foto: Karel Šanda