Útok v Nýrsku
My Romy nenapadli, to oni nás, zaznělo u soudu
16.10.2013 16:49
Jakoukoli vinu či rasově motivovaný útok na romskou rodinu v Nýrsku odmítli u soudu v Plzni Václav Boublík a Jiří Miškovič. Za útok z léta 2011 jim už loni klatovský soud vyměřil podmíněné tresty. Šestice Romů je nyní žaluje a požaduje po nich za údajně způsobené trauma odškodné od 25 tisíc do 60 tisíc korun, dohromady je to zhruba 200 tisíc korun.
Boublík i Miškovič u soudu odmítli, že by členy rodiny před dvěma lety napadli. Oba se naopak stále považují za jejich oběti. Řekli, že proti Romům nic nemají a mají mezi nimi i kamarády a bývalé spolužáky. Soud zatím k rozsudku nedospěl.
Členové napadené rodiny Červeňákových, kteří se domáhají odškodného, ve středu k soudu nepřišli. V žalobě argumentují tím, že po útoku se stále bojí, mají strach vycházet z domova či potkat větší skupinku lidí. Část z nich prý trpí depresemi a úzkostnými stavy. "Stres pociťuji dodnes, rozklepu se, začne mi bušit srdce, když se leknu, někdo zařve nebo bouchne. Bojím se lidí, nedůvěřuji jim," uvedl už dříve Miroslav Červeňák. Pokud prý nemusí, z domu nevychází.
Někteří svědci, kamarádi žalovaných mužů, ale ve středu vypověděli, že rodina chodí běžně ven. "Popíjejí v hloučku pivo na ulici, jsou hluční, Miroslava Červeňáka jsem opakovaně viděl u automatů," řekl jeden ze svědků. Všichni se shodli, že v Nýrsku nepanují žádné protiromské nálady ani zjitřené rasové emoce. "Se staršími Romy se normálně bavíme, zdravíme se, ti jsou v pohodě, ale ta jejich omladina, ta stojí za to," řekl jeden ze svědků. Ve prospěch Boublíka a Miškoviče vypovídal i jejich dlouholetý kamarád, sám Rom, který popřel, že by žalovaní byli rasisticky a protiromsky zaměření.
Také podle starosty Miloslava Rubáše nejsou v Nýrsku protiromské nálady. U soudu řekl, že Romové jsou integrovaní po celém městě, nevznikají žádné lokality, kde by se koncentrovali a působili problémy. Za 15 let ve funkci nepamatuje ani žádné protesty či protiromská shromáždění. Ani napadená rodina si podle něj na radnici po útoku nestěžovala, nekontaktovala ani sociální odbor.
Podle znaleckých posudků trpí Miroslav Červeňák generalizovanou úzkostnou poruchou, kterou ale měl i před útokem. Po něm se u něj začala rozvíjet posttraumatická stresová porucha. Další z žalujících, Jitka Vačková, podle znalců trpí poruchou přizpůsobení, mohou se u ní projevovat stavy tísně, má pocit, že se nedokáže vyrovnat se situací.
Podle loňského rozsudku klatovského soudu 30. července 2011 tehdy dvacetiletý Boublík a o čtyři roky starší Miškovič nejprve v Nýrsku slovně napadli romského chlapce, s baseballovou pálkou v ruce mu vyhrožovali a častovali ho rasistickými nadávkami. Mladík utekl. Oba útočníci se pak podle verdiktu přesunuli k domu rodiny. Tam se pokusil jeden z nich udeřit pálkou romskou ženu. Když otevřel dveře další Rom, útočníci ho prý udeřili do obličeje, vytáhli ven a škrtili ho oděvem. Na pomoc napadenému přišlo několik členů jeho rodiny vyzbrojených dřevěnými latěmi. Strhla se bitka. Mladíci podle spisu i výpovědí Romů vyhrožovali rodině likvidací. Miškovič i Boublík celou dobu popírají, že by na Romy útočili.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.