Výročí 17. listopadu
Myšlení Čechů je poškozené, míní Klaus. Jsi zloděj! křičel odpůrce
17.11.2012 11:11 Aktualizováno 17.11. 12:38
Prezident Václav Klaus v projevu k výročí 17. listopadu varoval před zapomínáním a tleskáním gestům a slovům, nikoli činům a zásadovému konzistentnímu chování a jednání. Češi si podle něj nechali poškodit a zneuctít své tradiční hodnotové a myšlenkové vzorce. Prezident to uvedl na shromáždění u Hlávkovy koleje v Praze na památku studentských obětí nacistické perzekuce v roce 1939.
Anketa:
Měl/a jste se před rokem 1989 lépe než dnes?
-
Ano. 43 %
-
Ne. 45 %
-
V té době jsem ještě nebyl/a na světě. 12 %
"Takzvaná politická korektnost a spokojování se s verbálními, snadno vyslovovatelnými omluvami vede ke vzniku společnosti gest, nikoli společnosti autentických postojů," řekl prezident. "Zdá se mi, že se nacházíme v éře, kterou bych nazval érou zapomínání a érou gest," uvedl Klaus. K nebezpečnému zapomínání podle něj vede nynější informační společnost, kterou pokládá spíše za neinformovanou, se záplavou irelevantních dat na internetu a ze sociálních sítí.
Podle něj je třeba trvat tvrdohlavě na tom, aby události 17. listopadu před 73 roky a lety následujícími byly měřeny správným metrem. K tomu je nutné nezapomínat na souvislosti a odlišovat excesy a činy jednotlivců od konání státu, od oficiální státní politiky a od ideologie, která tyto činy vyvolává a ospravedlňuje.
Na Klause čekali u památníku 17. listopadu 1989 na Národní třídě v Praze jak jeho příznivci, tak odpůrci. Nesouhlasné výkřiky byly přehlušeny voláním: "Ať žije Klaus!" Prezident společně s premiérem Petrem Nečasem (ODS) a předsedkyní sněmovny Miroslavou Němcovou (ODS) položili květiny k pamětní desce v podloubí za početného doprovodu policistů v uniformách i v civilu.
Na Klause jeden z jeho odpůrců pokřikoval, že je největším zlodějem a že rozkradl a rozprodal Českou republiku. "Jednou budete stát před spravedlivým soudem za to, že jste nechali ekonomicky zruinovat tuto zemi," prohlásil na prezidentovu adresu mladý muž, jenž držel českou vlajku.
Na jeho slova reagovali prezidentovi příznivci vesměs ze sdružení Akce D.O.S.T. výkřiky: "Ať žije Klaus!" Kritici reagovali nesouhlasnými výkřiky.
Kritiky nebyl ušetřen ani bývalý předseda ČSSD, expremiér a prezidentský kandidát Miloš Zeman, který na Národní třídu přišel před Klausem. Také Zemanovi jeho odpůrci řekli, že mu přejí, aby se dostal před soud.
Kritici nynějších poměrů se dostali do sporu s dalšími lidmi u památníku už před tím. Na slova o totalitě a o organizovaném rozkrádání země reagovali výkřiky "Ožralo" nebo "Nemakačenko, táhni". Nejaktivnější z kritiků ujišťoval, že je "naprosto střízlivý" a že pracuje.
Ústavní činitelé přišli k památníku 17. listopadu pěšky od kavárny Slavia. Na protější straně u Národního dovadla byly transparenty a panely z lepenky s hesly vyjadřujícími protest proti vládě. Členové kabinetu byly na panelech zobrazeni v přilbách příslušníků někdejší policie, která před 23 lety zasahovala právě proti demonstrantům na Národní třídě..
Komunistické memento
Předseda vlády Petr Nečas (ODS) věří tomu, že lidé neztratili a nebudou ztrácet historickou paměť. Podle něj se stále potvrzuje, že svoboda a demokracie není samozřejmostí. Premiér to řekl po pietním shromáždění k výročí 17. listopadu u Hlávkovy koleje v Praze.
"Jsem především přesvědčen o tom a chci tomu věřit, že neztrácíme historickou paměť," řekl k událostem spojeným s protinacistickým a protikomunistickým odporem. Připustil, že jistým mementem je úspěch KSČM v letošních volbách a to, že strana bude mít po 23 letech od revoluce prvního hejtmana.
Protivládní demonstrace odborů a občanských iniciativ, která se v sobotu má konat v Praze, je podle něj právem lidí ve svobodné společnosti. "Jsme svobodní lidé ve svobodné zemi, máme právo svobodně vyjadřovat svůj názor, to k demokracii patří," dodal.
Pietní akt
Květiny k pamětní desce na Hlávkově koleji položili spolu s akademiky a pamětníky také předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD), předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová a pražský primátor Bohuslav Svoboda (oba ODS).
Na pietní akt navázalo zahájení výstavy z majetku Čapkovy společnosti v německém Hagenu, která je sestavena z protinacistického a protiválečného díla Josefa Čapka. Expozice má název Dějiny z nedaleka.
Pietní vzpomínku na studenty Hlávkovy koleje a oslavu Mezinárodního dne studentstva každoročně pořádá Nadání Josefa, Marie a Zdeňky Hlávkových ve spolupráci s Českým svazem bojovníků za svobodu.
Vzpomínání na listopad '89
Lidé včetně politiků vzpomínali i na události listopadu 1989. K památníku na Národní třídě, který připomíná zásah socialistické policie proti demonstrujícím studentům, nosili lidé od rána svíčky, květiny i věnce. Na místě hlídkují státní i městští policisté.
Z politiků přišli mezi prvními předseda ČSSD Bohuslav Sobotka, senátor Jiří Dienstbier (ČSSD), místopředseda Senátu Přemysl Sobotka a ministr obrany a bývalý disident Alexandr Vondra (oba ODS). Podle Přemysla Sobotky už lidé zapomínají. "A bohužel si že života vybírají jen ty negativní stránky, život je přeci krásný, žijeme v demokracii a ve svobodě," řekl novinářům Sobotka.
U domu však stojí také muž, jenž na transparentu označuje posledních 23 let za "totalitu demokratických zlodějů". U Národního divadla zase postavili stánek kritici kabinetu. Lidé tam mohou podepsat protivládní petici. Iniciativa Stop vládě chystá na odpoledne demonstraci na Václavském náměstí.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.