Na alimenty půjde až čtvrtina platu, rozhodla Kovářová
16.03.2010 16:00 Původní zpráva
Doposud záleželo výhradně na soudci, jaké alimenty rodičům po rozvodu odklepne. Částky, které rodiče pobírali, se tak v různých případech lišily o stovky procent. Dnes se má všechno změnit. Ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová chce postup soudců sjednotit. Rodiče by mohli posílat na dítě až čtvrtinu platu.
Ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová nechala zpracovat tabulku, která výši alimentů stanoví. Vždy záleží hlavně na věku dítěte, ale přihlédnout se může i k případným nemocem potomka či k situaci v regionu, kde rodina žije. Výživné se tak pohybuje mezi devíti až čtyřiadvaceti procenty platu.
ČTĚTE DÁLE: Levice válcuje sněmovnu. Zkouší vrátit mateřskou
Rozvodový rekord roste. Exmanželka chce 20 miliard korun
Příklad: Jedenáctiletá Anička z Břeclavi zůstane po rozvodu rodičů v domě tatínka - projektanta s 25 tisíci hrubého. Na její výchovu bude přispívat matka, která pracuje jako zdravotní sestra a pobírá plat 16 tisíc hrubého. Protože Anička trpí alergií a chodí do kroužku kytary, může k tomu soudce přihlédnout a přiznat otci alimenty ve výši až 18 procent platu matky, tedy 2880 korun.
Čím je dítě starší a jeho zdravotní stav komplikovanější, tím by mělo být výživné vyšší. Na osmnáctiletého potomka budou rodiče posílat až čtvrtinu své mzdy.
"Tabulka má ovšem pouze doporučující charakter, záleží vždy na individuální situaci rodiny," dodává však ministryně Kovářová. V praxi by se podle ní měla tabulka v rámci pilotního testování začít používat už letos v květnu. Pokud se během roku osvědčí, soudci by ji mohli začít rutinně využívat. "Předpokládáme, že s tím nebudou žádné problémy a že se doporučení budou soudci držet, protože se na tvorbě limitů sami podíleli," říká ministryně.
Prostor se dává i rodičům, kteří by mohli být s vyměřenými alimenty nespokojení. Budou mít možnost obrátit se s dovoláním k Nejvyššímu soudu.
Tabulka ministryně Kovářové ovšem není jedinou změnou, která se dnes kolem alimentů odehrává. Od ledna platí také nový trestní zákoník, který obsahuje daleko vyšší tresty za to, že rodič peníze na potomka neposílá. Přibližně každý šestnáctý trestný čin spáchaný u nás je totiž neplacení výživného.
PSALI JSME: Muž se hlásí k otcovství. Soud brání zkoušce DNA
Cizinci už adoptovali 277 českých dětí
To, že rodič nepošle výživné, se tak nově po čtyřech měsících stává trestným činem, za který hrozí dlužníkovi až pět let vězení. Alimenty může poškozený rodič vymáhat soudně i pomocí exekutora.
Alimenty podle Kovářové |
0 až 5 let věku - 9 až 13 procent 6 až 9 let - 11 až 15 10 až 14 let - 14 až 18 15 až 17 let - 17 až 21 18 a více let - 20 až 24 |
Ještě vyšší alimenty by měli platit rodiče s vysokými příjmy. Posílat by mohli až 13 200 korun. Výživné by se pravidelně upravovalo podle toho, jak se v Česku mění životní minimum.
Ilustrační foto: ČTK, Lucie Pařízková.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.