Výročí
Na představitele vládní koalice se na Národní pískalo
17.11.2019 07:53 Aktualizováno 17.11. 13:00
Česko si v neděli připomíná 30 let od sametové revoluce. Národní třída v Praze, která je symbolem listopadových událostí, je od rána středem dění. Od brzkých ranních hodin se tam střídali zástupci parlamentních stran, aby uctili památku položením květin či zapálením svíce.
Na představitele vlády počínaje premiérem Andrejem Babišem (ANO) a vicepremiérem Janem Hamáčkem (ČSSD) lidé pískali, nepříznivě reagovali také na Václava Klause mladšího (Piráti). Babiš pak v Národním muzeu přednesl ke 30. výročí projev plný díků. Ocenil v něm zejména obdivuhodnou odvahu Václava Havla a zmínil také, že není pyšný, že sám byl členem komunistické strany.
Babiš přišel ráno po sedmé hodině jako první z politiků položit květiny na Národní třídu, doprovázeli ho ministryně a ministři za ANO. Chránili je desítky policistů. Zhruba 15 lidí čekajících s transparenty na Národní třídě na ně pískalo, někteří vykřikovali "Táhni odsud, estébáku!". Na adresu protestujících pak Babiš novinářům sdělil, že v StB nebyl. Reagoval také na sobotní demonstraci na Letné. Ultimata, která mu demonstranti dali, Babiš nechápe.
Nepřízeň padla i sociálnědemokratické členy kabinetu, kteří přišli zhruba hodinu po premiérovi. Pískalo se také na zástupce prezidentské kanceláře nebo Václava Klause mladšího. Naopak třeba čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg se dočkal potlesku, dobře byli přijatí také zástupci Pirátů či americký velvyslanec.
Na Národní třídu během dopoledne přišli také zástupci opozičních stran, kteří oslavy zahájili uctěním památky Václava Havla u jeho hrobu na Vinohradech. Situace, kdy premiér nemůže položit bez kontroverzí květiny ve státní svátek na Národní třídě, není normální, řekl předseda ODS Petr Fiala. Premiér by měl podle něj přemýšlet, proč vyvolává u lidí odpor. Bývalý předseda TOP 09 Miroslav Kalousek dodal, že demokracie je v poslední době v ČR v ohrožení.
V4 se sešla v Národním muzeu
Babiš se z Národní třídy odebral pěšky do Národního muzea za dalšími předsedy vlád zemí visegrádské čtyřky, tedy Slovenska, Polska a Maďarska, a předsedou německého Spolkového sněmu Wolfgangem Schäublem. Událost začala videomappingem nazvaným Cesta ke svobodě, který budou moci lidé vidět dnes večer na historické fasádě Národního muzea.
Babiš v projevu ocenil obdivuhodnou odvahu Havla za komunismu a při sametové revoluci. "Jak jistě víte, já jsem byl členem komunistické strany. Nejsem na to pyšný. Jak jsem mnohokrát řekl, nebyl jsem v té době tak statečný a angažovaný jako Havel, navíc jsem nebyl v listopadu 1989 v Československu," dodal předseda vlády. Poté poděkoval zakladatelům Občanského fóra a dalších iniciativ, lidem, kteří pracovali v disentu a exilu, ale i těm, kdo Česk přivedli do NATO či Evropské unie. Slova díků směřoval také ke studentům, hercům divadel a lidem, kteří chodí volit.
Havla v projevu připomněl i slovenský premiér Peter Pellegrini nebo maďarský premiér Viktor Orbán. Podle Pellegriniho byl Havel s Alexandrem Dubčekem klíčovými osobnostmi přerodu z komunistického do demokratického režimu. Orbán označil Havla za směrodatný bod pro Maďary, protože reprezentoval odpor proti představitelům komunistického režimu. Schäuble vyzdvihl schopnost Čechů a Slováků rozdělit stát mírovým způsobem a zůstat i poté přáteli. Revoluce v roce 1989 pak podle něj byly tak různorodé, jako národy, které je uskutečnily. Polský premiér Mateusz Morawiecki zmínil, že Polsko i Československo uvrhl komunismus do více než čtyřicetileté izolace a v rozhodujících okamžicích v roce 1989 kráčely obě společnosti ruku v ruce.
Na Národní třídě byly kolem 11:00 tisíce lidí, připravoval se kulturní program na piazzetě Národního divadla. O kousek dále, u Hlávkovy koleje, se vzpomínalo na události ještě o 50 let starší. Přes dvě stovky účastníků si tam připomněly tragické události z listopadu 1939, kdy okupanti při protinacistické demonstraci smrtelně zranili studenta Jana Opletala. Uzavření vysokých škol nacistickými okupanty si dnes připomněli zástupci akademické obce, dnešních studentů, armády i politici.
Třicáté výročí sametové revoluce si dnes připomínají lidé po celé republice.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.