Pražský magistrát nechá při rekonstrukci Václavského náměstí vybudovat v jeho horní částí podzemní nádrž na dešťovou vodu. Ve spodní části bude obměněno stromořadí a zároveň vysázeny nové stromy. Vyplývá to z dokumentů, které v pondělí schválili pražští radní. Praha plánuje rekonstruovat celé náměstí. Ve spodní části mají práce začít letos a vyjdou na 326,6 milionu korun, kdy začnou v horní části, zatím není jasné.
Nádrž v horní části má mít dvě části. První bude sloužit pro zachycení dešťové vody z povrchu náměstí a střech domů. Vodu město využije k závlaze zeleně na náměstí. Druhá část nádrže, takzvaně akumulačně-retenční, by při dešti snižovala přetížení stokové sítě. To zároveň sníží pravděpodobnost vytopení vestibulu stanice metra A Můstek, což se zejména při přívalových deštích dosud stává.
Projekt na vybudování nádrže udělá dopravní podnik (DPP), a to v rámci projektování tramvajové tratě od Národního muzea do Jindřišské a Vodičkovy ulice.
Pražští radní v pondělí rovněž rozhodli o obnově 45 stromů ve spodní části náměstí. Stromy, které tady nyní rostou, jsou podle dendrologického posudku ve špatném stavu. Postupně tak budou nahrazeny novými stromy. K současnému stromořadí pak v budoucnu přibudou další. Na náměstí by se měly podle dokumentu schváleného radními objevit lípy malolisté.
Oprava se uskuteční na základě projektu od architektonické kanceláře Cigler Marani Architects, který vznikl už v roce 2005. Při rekonstrukci bude celé náměstí předlážděno a rozšíří se prostor pro chodce. Letos začnou úpravy spodní části náměstí od tramvajové trati na Můstek, kde budou vysazeny zmíněné stromy a na náměstí budou moci vjíždět pouze auta s povolením. Přibudou pítka a základna pro umísťování vánočního stromu.
Václavské náměstí je dlouhé 682 metrů a přibližně 60 metrů široké. Původně se jmenovalo Koňský trh a bylo zřízeno dekretem krále Karla IV. V 19. století bylo nejprve přejmenováno na Svatováclavské náměstí a posléze na Václavské.