Akce Ztohoven
Na zveřejnění čísel politiků se vztahuje výjimka ze zákona
03.05.2013 13:06
Na zveřejnění telefonních čísel politiků skupinou Ztohoven se podle Úřadu na ochranu osobních údajů vztahuje výjimka ze zákona o ochraně soukromí. Podle mluvčího úřadu Davida Pavláta proto úřad případ odložil podobně, jako to počátkem března učinila policie.
Skupina zveřejnila čísla loni v listopadu v rámci výstavy Kartografie naděje v pražském centru DOX. Někteří z politiků, včetně premiéra Petra Nečase (ODS), ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) nebo tehdejšího ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka (TOP 09) poté dostávali vulgární nebo výhrůžné zprávy. Na policii ani na úřad se však sami neobrátili.
"Všechna telefonní čísla se vztahovala k veřejně činným osobám," uvedl mluvčí. Podle něj lze v duchu výjimky ze zákona omezit soukromí veřejně činné osoby s ohledem na význam veřejného charakteru a jejího postavení. "V daném případě je tedy nepochybné, že poslanci, členové vlády a i prezident České republiky jako nejvyšší ústavní činitelé musejí strpět vyšší míru zásahu do svého soukromí," dodal mluvčí ve stanovisku úřadu.
Ti, jejichž čísla byla v rámci výstavy zveřejněna, mají možnost podle Pavláta ještě zvážit, v jak velké míře je to poškodilo, a případně věc řešit občanskoprávní žalobou. Mluvčí připomněl i informace z policejního spisu, podle nichž většina vystavených telefonních čísel byla veřejně dostupná a dohledatelná a zbývající byla pravděpodobně získána legální cestou od samotných politiků.
Skupina Ztohoven je známa svým vstupováním do veřejného prostoru. K nejznámějším patřila akce Mediální realita, při které se napojila do televizního vysílání se simulovaným atomovým výbuchem. Kvůli svým aktivitám se členové skupiny dostali několikrát i do konfliktu se zákonem.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.