Podivný miliardový obchod opět vysvětluje ministerstvo obrany. Bez výběrového řízení se jediným uchazečem o státní peníze stalo konsorcium EADS, které vojákům nabízí letoun CASA C-295M. Konkurenční C 27J Spartan firmy Alenia tak patrně ostrouhá.
"Nabídka EADS je pro Česko výhodná,“ tvrdí náměstek ministryně obrany Martin Barták v rozhovoru pro on-line deník TÝDEN.CZ. Přesto je resort opět kritizován za netransparentnost, s nímž nákup dopravních letadel za tři miliardy připravil. Opět totiž chybí výběrové řízení. Podobně v minulosti proběhly i nákupy tatrovek nebo obrněných vozidel Dingo a Iveco.
Nedávno se v médiích objevil dopis, podle kterého náčelník generálního štábu Vlastimil Picek nesouhlasil s nákupem španělských letadel CASA C-295M. Nyní tvrdí, že stroje budou přínosem. Proč otočil?
Ta věc je rok stará. Hledá se v tom nějaké tajemství. Náčelník generálního štábu nikdy podobný dokument nevypravil ani nepodepsal. Je to jeden z mnoha pracovních dokumentů, které v resortu vznikají. Tudíž není důvod říkat, že otočil.
Generál Picek nikdy neřekl, že nákup CASA C-295M je pro Česko nevýhodný?
Podle mých informací nikdy neměl vyhraněný názor typu – jedno letadlo je dobré, druhé je špatné. Někdo projevil svůj subjektivní názor, který chtěl přes generála Picka objektivizovat.
ČTĚTE TAKÉ: Výhodný nákup podle armády: za pět letounů jeden
Naznačujete tím, že jsou na generálním štábu lidé, kteří někomu slouží?
Nebojím se to říct. Dlouhodobě tady byla představa, řekněme před třemi čtyřmi lety, a někdo se nemůže smířit s tím, že situace se vyvíjí a je třeba posoudit i další věci.
Nemyslíte si, že stejné obvinění může zaznít i na vaši adresu? Sloužíte někomu? (smích) Považuji za neseriózní, že se v novinách stále objevují podobná tvrzení „zdrojů blízkých armádě“ a expertů, kteří nechtějí být jmenováni.
Třeba se bojí perzekuce ze strany ministerstva. To vás nenapadlo?
Zatím jsme nikoho ani nevyhodili, ani nezastřelili. Jestliže někdo má objektivní důvod, ať přijde a přednese ho. Tajemné zdroje obvykle vycházejí ze subjektivních pocitů a ve většině případů reprezentují nějakou průmyslovou lobby.
Pojďme údaje objektivizovat. Kolik stojí stroje CASA C-295 a C 27 J Spartan, které jsou nejčastěji zmiňovány jako vhodná náhrada za dosluhující Antonovy An-26?
Známe tabulkové ceny. Koncové se budou lišit. Cena bude předmětem jednání.
Kritizováni jste především za to, že jste neoslovili výrobce letadel a jednáte jen s jedním. Proč?
Přece nejsme prodavači luxů a nechodíme a nenabízíme – vyměňte s námi letadla (CASA nabídla jedno své letadlo za pět nevyužitých českých bitevníků L-159 – pozn. red.) a my si od vás koupíme další letadlo. Každý subjekt ví o tom, že je tady dlouhodobý zájem obměnit letecký park. Stačí nabídnout.
Alenia, která dodává spartany, argumentuje stejným tvrzením. „Nemůžeme nabízet armádě letadla, aniž by nás ministerstvo oslovilo.“
My neoslovuje zevní subjekty a nedáváme jim induktivně nápady, co mají dělat.
Proč tedy ministerstvo nevypsalo transparentní výběrové řízení, do něhož mohlo všechny své požadavky hravě začlenit?
Situace se poměrně rychle mění. Dnes máme enormní navýšení aktivit v misích a především v těch dalekých. Máme velký problém se zásobováním. EADS nabídla dodávku dvou kusů už příští rok, což je také nesporná výhoda. Při výběrovém řízení by to letadlo tady nebylo ani za dva roky.
Upravovalo ministerstvo obrany požadavky na technickou specifikaci transportních letadel, tak aby zadání vyhovovalo CASA?
Ne. Za sebe říkám, že jsem žádné pokyny k tomu, jak by měla vypadat specifikace na letadla, nedal.
Nákup španělských letadel CASA se prezentuje jako hotová věc – usnesení vlády a memorandum o porozumění s EADS. Pokud by Alenia nyní přišla s nabídkou, bude se jí ministerstvo vůbec zabývat?
Přijde-li jakákoli nabídka, tak ji ministerstvo zhodnotí. Konečné rozhodnutí už není na resortu obrany. Teď už je jednání i v rovině vládní. Dovedu si představit, že pokud bude nabídka výhodná, tak celou věc přehodnotíme.
Kdy podepíšete smlouvu s EADS?
Měla by být hotová v horizontu dvou měsíců. Teď probíhají jednání. Smluvním partnerem je pro ministerstvo společnost Omnipol, ta je prostředníkem prodeje.
O jak velkém balíku peněz se bavíme?
Celá transakce by se měla pohybovat do tří miliard korun.
U španělského letadla odborníci kritizují především menší transportní prostory v porovnání se spartanem. Třeba paleta se musí složitě rozkládat...
Jedná se o drobné úpravy, které nás nijak časově neomezují. Nekonáme výpad na území státu ve světové válce. Spartan je v tomhle ohledu prostornější. Nepotřebujeme ovšem přepravovat kontingent. Hledáme zásobovací letadlo.
Kolik zaplatí ministerstvo za repasi pěti bitevníků L-159 za jeden stroj CASA C-295M?
Určitě teď neřeknu žádnou částku. Letadlo, které stojí nevyužité v hangárech, má nulovou hodnotu. Náklad vložený do přípravy pěti L-159 nesmí přesáhnout cenu tak, aby byl obchod nevýhodný. Navíc jejich prodejem zvýšíme zájem o zbylých třicet devět.
Co když Alenia uspěje se svými námitkami k netransparentnosti obchodu?
Tak to změní situaci.
Foto: www.army.cz, CASA/ EADS, Aeritalia/ Lockheed Martin