Pražské Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur dnes veřejnosti připomene 150. výročí své existence. Pro návštěvníky připravilo Etnopiknik plný zpěvu, ukázek tanců a bojových umění, ale i ochutnávek tradičních pokrmů.
Zájemci si také budou moci prohlédnout běžně nepřístupné původní prostory domu U Halánků na Betlémském náměstí, kde muzeum sídlí. Vstup na akci je zdarma.
Program Etnopikniku na nádvoří Náprstkova muzea začíná dnes v poledne. Lidé uvidí například talířkový tanec ze Sumatry, staroindický chrámový tanec Bharata Natyam či tanec bojovníka z Kalimantanu. Představeny budou také bojové sporty a na své si přijdou i děti, pro které muzeum připravilo tvořivé výtvarné dílny. Chybět nebudou ani stánky s gastronomickými specialitami z celého světa. V 11:00 a 14:50 si lidé budou moci s průvodci prohlédnout historické interiéry muzejní knihovny.
Od otevření prvních expozic Náprstkova Českého průmyslového musea uplynulo 16. května století a půl. Vojta Náprstek, slavný vlastenec a mecenáš mnoha cestovatelů otevřel v domě U Halánků na Betlémském náměstí nejprve veřejnou knihovnu. Postupně se v jeho prostorách zrodil politický salón, kde se scházela tehdejší elita a založen byl zde také jeden z prvních ženských spolků - Americký klub dam.
S pomocí matčina štědrého odkazu mohl Náprstek v roce 1874 otevřít v domě U Halánků veřejnosti také sbírky, které obsahovaly četné cestovatelské dary z mimoevropských oblastí. Tyto předměty nakonec převážily nad technickými a z původně průmyslového muzea se tak stalo etnografické.
V současnosti je v Náprstkově muzeu otevřena expozice Kultury Austrálie a Oceánie a výstavy Emil Holub a Vietnam blízký a vzdálený. Mimo to muzeum pořádá pravidelné akce pro školy, víkendové výtvarné dílny pro děti, komentované prohlídky, přednášky a konference.