Po středečním uvolnění výdeje léků na chřipku a nachlazení s pseudoefedrinem zaznamenaly dnes lékárny nápor kupujících narkomanů. Vyrazili na nákup léků jako Modafen nebo Paralen Plus, aby z něj vyráběli pervitin. Uvedl to prezident České lékárnické komory Stanislav Havlíček.
Spotřeba těchto léků přitom po květnovém omezení výdeje klesla v dalších měsících až o 75 procent. Do té doby až 80 procent balení zneužili narkomani na pervitin.
K TÉMATU: Databáze receptů je nezákonná, řekli ochránci dat
Lékárníci nyní už nemohou žádat od kupujícího průkaz a kontrolovat podle čísla pojištěnce v centrálním úložišti, zda si neobstarává v krátké době větší množství těchto léků.
Lékárníci narkomany poznají
"V řadě lékáren došlo k razantnímu nárůstu zájmu o tyto léčivé přípravky. Lékárníci samozřejmě registrují, že zájem není ze skupiny skutečných pacientů, ale jsou to lidé, které dokážeme identifikovat jako potencionálně rizikové klienty," řekl Havlíček.
Úřad pro ochranu osobních údajů tento týden zakázal sbírat v centrálním úložišti citlivá data pacientů. Nyní záleží na každém lékárníkovi, zda odmítne podezřelý nákup. Zákon mu to umožňuje. Řada lékárníků to podle Havlíčka dělá. Někteří trvají na tom, že lék dají jen na recept, což je další možnost. Další žádají podle doporučení své stavovské organizace písemný souhlas pacienta, že si mohou jeho data uložit v informačním systému lékárny.
Lékárník může nabídnout i jiný přípravek na chřipku a nachlazení bez pseudoefedrinu. Výběr je široký, omezení v nákupu žádná.
PSALI JSME: V Česku se rozjelo elektronické zdravotnictví
Léky s pseudoefedrinem? Od prvního máje na průkaz
Modafen, paralen, aspirin: prodej léků bude omezen
Dosud mohl pacient dostat v jednom měsíci dvě balení léků s pseudoefedrinem, což je dohromady 1800 miligramů účinné látky. Léky si mohl opatřit v různých lékárnách v průběhu jednoho měsíce. Nyní si může koupit v jedné lékárně jedno balení, dohromady 900 miligramů účinné látky. Narkomanům nic nebrání v tom, aby obešli několik lékáren a potřebné množství si postupně obstarali.
Rozhodnutí je na lékárníkovi
Havlíček zdůraznil, že nynější omezení nákupu na jedno balení nezakládá žádný nárok pro kupujícího, že lék musí dostat. "I když ho někdo požaduje a lékárník usoudí, že není pro jeho zdravotní stav vhodný, tak mu ho nevydá," upozornil.
Lékárníci tak neprodají lék s pseudoefedrinem nejen narkomanům, ale například i seniorům nad 65 let. Nabídnou jiný lék také pro léčení dětí do 15 let, protože ani pro ně podle odborných doporučení na příbalovém letáku není pseudoefedrin vhodný.
Odborník na léčení závislosti Karel Nešpor upozornil, že pseudoefedrin chřipku neléčí, jen zmírňuje zduření sliznice, tím ulevuje od obtíží. Pro řadu pacientů s chronickými nemocemi je rizikový, neměli by ho brát například lidé se zeleným očním zákalem, vysokým tlakem, srdeční arytmií, žaludečním vředem a muži se zvětšenou prostatou. Riziko oběhových problémů roste v kombinaci s alkoholem. Zdravým lidem může pseudoefedrin způsobit bolesti hlavy a poruchy spánku.
Před prodejem léku s pseudoefedrinem musí lékárník probrat s pacientem jeho zdravotní stav, zda je trvale sledován kvůli nějaké chronické zdravotní obtíži, či zda se v poslední době s něčím léčil. O rozhovoru provede záznam, ve kterém je stručná informace i o pacientově zdravotním stavu. Zaeviduje do informačního systému lékárny jméno a příjmení pacienta, identifikační číslo, případně datum narození a bydliště.
Tato evidence je však podle některých právních názorů také sporná, proto Havlíček dnes požádal ÚOOÚ o vyjádření, zda tato evidence je v souladu se zákonem na ochranu informací a zda lékárníci případně nemají požadovat písemný souhlas pacienta.
"Do vyřešení odpovědi v zájmu budoucí ochrany členů České lékárnické komory trvá naše doporučení, aby tyto přípravky vydávali výhradně na lékařský předpis," shrnul Havlíček.
Dosud mohli lidé koupit léky s pseudoefedrinem v 1500 z 2600 lékáren a výdejen, tedy v těch, které měly připojení k centrálnímu úložišti. Jen v nich mohl lékárník ověřit předchozí výdeje. Nyní by lék mohli dostat ve všech lékárnách, kvůli právním nejasnostem ale zatím někteří lékárníci trvají na receptu.
Ilustrační foto: Tomáš Nosil