Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek se dnes pochlubil. Jeho zkušební balónek zdravotnické reformy - poplatky - skvěle funguje. Lidé přestali chodit zbytečně k lékařům. Zároveň přestali zneužívat pohotovost, když nepotřebovali akutně ošetřit. Navíc zdravotním pojišťovnám zůstaly v kapse peníze za paraleny, aspirýny a další levné léky za pár korun, pro které už se nemocným nevyplatí chodit do lékáren s receptem.
Řeč čísel je nesmlouvavá: za regulační poplatky ve zdravotnictví dali lidé za prvních šest měsíců roku 2,6 miliardy korun, navíc se uspořily 3,4 miliardy korun.
ČTĚTE TAKÉ: Zavedení poplatků přineslo zdravotnictví šest miliard
"S klidným svědomím mohu konstatovat, že zavedení regulačních poplatků bylo v České republice úspěšné," řekl Tomáš Julínek. Regulační poplatky podle ministerstva nikomu neznemožnily přístup ke zdravotní péči.
Jenže pak z šéfů resortu vylezlo, že to není tak úplně pravda. Stát totiž vytvořil černou díru. V ní se ocitli lidé, kteří nejsou tak chudí, aby se mohli prokázat glejtem o hmotné nouzi. Zároveň však nemají dost peněz, aby mohli platit "Julínkovné" kdykoliv, když potřebují lékaře. Intenzivně jednáme o tom, jak jim pomoci, tvrdí ministerstvo zdravotnictví. Regulační poplatky se však vybírají už devět měsíců. Zarážející je, že když se politici vládní koalice před prázdninami přetahovali o to, jak platby v ordinacích a lékárnách zjemnit, o lidech ztracených v černé díře regulačních poplatků nepadlo ani slovo.
ČTĚTE TAKÉ: Děti do šesti let u lékaře platit nebudou
Foto: archiv Týdne