Jsou dny, kdy se kanceláře Nadace VIA takřka vylidní, protože na programu je nějaká slavnostní oficialita. Naposled jsem se takhle ocitl v Americkém centru při velvyslanectví USA: v honosném sálu Vratislavského paláce s výhledem na malostranské střechy se odehrával ceremoniál u příležitosti... jak to jenom říct a neuspat čtenáře hned v úvodu? No, pojďme, ať to máme za sebou: ukončení další sezony programu Akcelerátor, který je součástí Akademie sociálního podnikání. Uff, a je to.
Za odpudivou terminologií se přitom skrývá jedna z nejužitečnějších snah mého momentálního zaměstnavatele: pomáhat neziskovkám s uskutečňováním podnikatelských záměrů, jež by je měly přivést k větší finanční soběstačnosti. Během desetiměsíčního drilu si zástupci charitativních organizací odvykají od svého obvyklého neduhu, kterým je přesvědčení, že vydělávat peníze prostřednictvím běžných tržních zákonitostí je něco neslušného, a učí se například sestavit byznysplán. Tím nejkýženějším výsledkem pak je najít pro svůj nápad investora.
V právě uplynulém "školním" roce se v Akcelerátoru sešli lidé z pěti občanských sdružení či obecně prospěšných společností a přidružených "eseróček". Kromě jednoho případu (Chráněná grafická dílna Slunečnice v Ústí nad Labem, zaměstnávající zdravotně postižené) byla jejich podnikatelská náplň zaměřena výhradně na jídlo a pití: Café Rozmar (provozuje ho v Praze u vltavského nábřeží sdružení Rozmarýna a zaměstnává dospívající mládež po odchodu z dětského domova), Café Therapy (jídelna s kavárnou kousek od Václavského náměstí patří Sananimu a pracují v ní lidé s drogovou minulostí), Ethnocatering (tento bufet na objednávku zřizuje utečenecká organizace Berkat a příslušné lahůdky připravují ženy z Gruzie, Arménie či Afghánistánu).
Osobně mi největší radost udělalo představení záměru obnovit výrobu piva v Chříči, což je dvousethlavá obec kousek od Berounky a křivoklátských lesů. Zdejší zchátralý pivovar si vyhlédli a zakoupili lidé z organizace Generation Europe, která se zabývá "vzdělávacími inovacemi" (jejich podrobnější popis by zde zbytečně zabíral místo, snad stačí uvést, že jde hlavně o zvyšování spotřebitelské, finanční či ekologické gramotnosti žactva, a to zábavnější formou, než je v českých školách zvykem). A aby nebyli zcela odkázáni na všemožné dotace a granty, usmysleli si, že opraví zpustlý pivovar aspoň natolik, aby se v něm dalo zase vařit pivo. Pomáhat při tom budou chovanci z nedaleké polepšovny, roční výstav by měl do tří let dosáhnout dvou tisíc hektolitrů.
Stáčet se bude i "biopivo", které bude k mání především v obchodech se zdravou výživou. "Děláme to v zájmu genderové rovnováhy: aby odtamtud nakupující žena mohla přinést domů nejen obligátní ´zrní´, ale svému muži také pořádné pivo," vysvětlila ekonomická manažerka pivovaru Lenka Petýrková při prezentaci projektu, který lektory Akcelerátoru - ženy a muže z "opravdického" byznysu - zaujal natolik, že se mu rozhodli přihodit 100 tisíc korun na rozjezd a na přilepšenou.
Aby všechno neznělo tak idylicky: pivovar v letech 1948-1990 využívalo JZD jako sklad náhradních dílů a dnes připomíná ruinu, pivovarský rybník na návsi byl v padesátých letech zasypán a na jeho místě stojí pomník s vodotryskem a parkoviště. Rekonstrukce budovy a vybavení technologiemi vyjde minimálně na čtyři miliony korun - nemluvě o investicích do dalších plánovaných "libůstek", jako je zájezdní hostinec, ubytovací pokoje, řemeslná dílna, společenský sál či regionální muzeum.
Tento seriál však mluví o dobročinnosti, a tak zakončíme dobrou zprávou. Když byl ceremoniál spojený s předáváním diplomů u konce a odezněly všechny proslovy, otevřely se dveře a do sálu vstoupil muž - vzezřením spíše šumavský pašerák - s cinkajícím batohem na zádech, z něhož vybalil lahve a začal je rozdávat. Ano, pivo už se v Chříči začalo vařit (zatím 500 hektolitrů ročně) a jsou pro něj přichystány originální názvy: Kverulant (světlé výčepní), Plantážník (bylinné), Regula (lihuprosté), Obscurus (polotmavé) či Nocturno (černé). No tak sláva! Teď ještě kdyby tak přiletěl nějaký investorský anděl...
Seriál Marka Šálka vychází každou středu.