Sv. Vít: <span>lež jako vstupenka</span>

Domácí
3. 8. 2010 11:30
Martin Fendrych.
Martin Fendrych.

Do chrámu sv. Víta smí vejít zadarmo jen věřící.Správa Pražského hradu napodobila katolickou církev. Zavedla v chrámu svatého Víta, který slavně vysoudila na církvi, vstupné 250-350 korun.

Jenže vstupné do chrámu má háček. Mají platit lidé, kteří tam jdou na mši? Měl by platit arcibiskup pražský a primas český Dominik Duka? Nebo Václav Klaus, hradní pán, který se jde pomodlit, aby Bůh smetl EU z tváře země?

Těžko po místních věřících žádat, aby platili za vstup do "svého" chrámu. To se dá řešit: je mše, turisté do Víta nesmí, jen účastnici bohoslužeb. Jenže chrám Boží neslouží jen při mši, jakýkoli věřící se do něj může jít pomodlit, rozjímat, když cítí potřebu. Co s tím?

"Kdokoliv přijde a řekne, že se jde pomodlit, že je věřící, nebo i když to bude nevěřící, ale přijde s tím, že jde navštívit hroby českých patronů nebo králů, tak je tam vpuštěn bez vstupenky," řekl Václav Soukup, odpovídající Hradu za provoz katedrály. Takže i člověk, který jde "navštívit hroby českých patronů a králů". Míněn nejspíš patriot, vlastenec (to jistě prosadil Hrad).

Česká nátura je celkem jasná: "Jdu se modlit," řekne většina ateistů, zarytých pohanů. Nebo: "Jdu si poplakat na hrob Otce vlasti." A děti i žena kývají, čímž ušetří 500 korun za rodinnou vstupenku. Ve výsledku tedy stát a katolická církev, jež odpovídá za duchovní provoz katedrály, nutí místní (a snad i šikovnější zahraniční turisty) lhát. Nabízí jim lež jako vstupenku.

ČTĚTE TAKÉ: Sv. Vít: pro turisty za 250 korun, pro věřící zadarmo

Silně to připomíná jednu z nejohavnějších věcí let devadesátých: dvojí ceny. Po revoluci leckde platili Češi nižší ceny než cizinci. To se teď bude opakovat v chrámu svatého Víta.

Leckde v zahraničí se taky do celých chrámů, nebo jejich částí, platí vstupné. Takže my to okopírujeme, ale po svém, se švejkovskou mazaností.

Jedna věc je pěkná. Když katedrálu na čas vlastnila církev, zavedla vstupné. Tehdy to Hrad a média kritizovaly (katedrála patří "všemu lidu"!) Teď Vít patří státu a šup, vstupné je tu.

A ještě jedna pěkná věc: ve Vítu se občané Česka stanou většinově věřícími.

Foto: Karel Šanda

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ