Komunální volby a první kolo voleb senátních jsou za námi. Vítězové i poražení jsou známi a Česko snad čeká alespoň nějaká doba bez voleb. Tedy pokud vláda vydrží. Po uplynulém víkendu ji totiž čeká další, tentokrát mnohem těžší zkouška. Bude to zkouška loajality a týmové spolupráce.
Vítězství ČSSD ve velkých městech a postup jejích 22 kandidátů do druhého kola senátních voleb může být pro vládu problém. Pokud sociální demokraté získají většinu v Senátu, budou brzdit vládní reformy, jak jen to půjde. Koneckonců dostali k tomu od voličů mandát.
Ale ještě těžší bude udržet reformy v samé vládě. Nejmenší z koaličních partnerů, Věci veřejné, jsou totiž tím, kdo prohrál nejvíce. Propadly v Praze, propadly v senátních volbách, propadly, kde se dalo. A i ony vědí, že musejí něco udělat, jinak zmizí z politické mapy stejně rychle jako třeba Unie svobody. Věci veřejné už také oznámily, že uspořádají ideovou konferenci. Přeloženo do češtiny, budou hledat cestu, jak se znovu zalíbit voličům. A u strany, která zrovna nevyniká zásadovostí, plněním slibů nebo čitelným politickým názorem, lze očekávat cokoli.
Premiér Nečas tak bude muset bojovat na několika frontách. Tradičně s Kalouskem, pražskou ODS, s ČSSD, která je navíc po těchto volbách sebevědomější, a teď ještě s Věcmi veřejnými.
Teprve nyní se ukáže, zda je silným předsedou ODS i vlády. Bez Věcí veřejných se totiž z hlasovací mašinerie 118 poslanců stane slabá vláda neschopná prosadit cokoli pravicového. Sobota 16. 10. 2010 se tak může stát dnem, kdy reformy skonaly.
To, jak volby dopadly, jak na výsledky reagovali jednotliví lídři, o čem se jednalo v zákulisí, komentáře i analýzu toho, co může následovat, si přečtěte v mimořádném zpravodajství na stránkách časopisu TÝDEN.