Nečas chce nezaměstnané podporovat jen pět měsíců
06.03.2008 19:52
Pobírání podpory v nezaměstnanosti by se mohlo od příštího roku zkrátit z šesti na pět měsíců. Částka, kterou by lidé bez práce dostávali, by navíc postupně klesala. Plánuje to ministr práce Petr Nečas (ODS).
Své záměry dnes představil na tiskové konferenci. Cílem je podle něj zvýšit motivaci k rychlejšímu hledání práce. Podmínky má upravit balík novel zákonů o zaměstnanosti a pomoci v hmotné nouzi, který má vláda projednat ještě v březnu. Sněmovna by se jím měla začít zabývat v dubnu.
Podpora v nezaměstnanosti by měla v prvních dvou měsících činit 65 procent předchozího průměrného čistého příjmu nezaměstnaného. V dalších dvou měsících by byla 50 procent, v pátém měsíci 45 procent. Strop, který platí nyní, zůstane zachován. Lidé bez práce mohou letos dostat maximálně 12 249 korun. Osoby do 50 let mohou nyní podporu pobírat šest měsíců, od 50 do 55 let devět měsíců a nad 55 let rok. Podpora v prvních třech měsících činí polovinu průměrného čistého výdělku, po zbytek doby 45 procent. Poté nezaměstnaní dostávají sociální dávky. Nečas řekl, že i když návrh počítá s vyššími podporami, rozpočet to nezatíží. Výdaje by měly být stejné.
Nezaměstnanost v Česku klesá
Opatření by podle Nečase měla vést k tomu, aby se lidé snažili najít si nové místo co nejrychleji a nespadli nadlouho do sociální sítě. Ministr ji označil za "mucholapku" nebo "pavoučí síť", z nichž není snadné se vymanit. Pobírání dávek totiž může být výhodnější než práce za nízkou mzdu. "Ten, kdo pracuje, se musí mít lépe, než ten, kdo nepracuje. Ten, kdo se snaží, se musí mít lépe než ten, kdo je pasivní. Rychleji vyřešit životní situaci se vyplatí," shrnul Nečas.
"Nejsem přesvědčen, že tohle je motivační přístup," reagoval předseda opoziční ČSSD Jiří Paroubek. Jsme na historicky nejnižších číslech nezaměstnanosti. Není důvod měnit systém, který je nastaven vcelku dobře, uvedl. Upozornil také na to, že za rok až dva to může být problém, jestliže se počínající recese v USA promítne do Evropy. Pak už to nebude věc nezaměstnaných, aby si vyhledali práci, ale ta práce prostě nebude, dodal.
Na konci ledna činila míra nezaměstnanosti 6,1 procenta. Úřady evidovaly 340 436 lidí bez místa, kteří mohli nastoupit do práce. Nezaměstnanost v Česku klesá. Loni v lednu dosahovala 7,9 procenta. Důvodem jejího snižování je hospodářský růst a s ním spojený rozvoj firem, které tak potřebují víc pracovních sil. Na jejich nedostatek si nyní stěžují. Podle Nečase by jim změny měly zaměstnance přivést.
Podporu v nezaměstnanosti by neměli dál dostávat lidé, kteří v posledním půlroce nejméně dvakrát sami bez vážných důvodů odešli z práce, jakou jim zprostředkoval úřad práce. Pokud lidé po pěti měsících bez místa odmítnou rekvalifikaci, měli by přijít o sociální dávky. Vypočítávají se z životního minima. Pro dospělého, který žije sám, činí 3126 korun. Pokud by lidé po pěti měsících nezaměstnanosti nechtěli nastoupit na dobrovolnické práce a neodpracovali měsíčně aspoň 20 hodin, měli by nárok jen na existenční minimum 2020 korun. Když by pracovali 20 až 30 hodin, měli by životní minimum. Za 30 a víc odpracovaných hodin pro obec by jim připadlo minimum 3679 korun. Dávky by se vyplácely v hotovosti či jako poukázky. V případě neplacení nájmu by část peněz mohl rovnou dostávat pronajímatel.
Zelená karta pro cizince
Úřady práce povinně vypracují po pěti měsících nezaměstnaným osobní plán. V něm stanoví kroky k získání místa. Pokud na plánu člověk nebude chtít spolupracovat, měl by podle ministrova návrhu ztratit nárok na dávky. Absolventi vysokých škol a mladí do 25 let by již neměli být na trhu práce považováni za znevýhodněnou skupinu. Úřady by měly zvýšenou pozornost věnovat osobám do 20 let.
Balík zákonů upravuje i systém zelených karet pro cizince. Seznam vhodných míst by měli najít na internetu. Vybrali by si a na českém velvyslanectví ve své vlasti by požádali o zelenou kartu. Ministerstvo vnitra by rozhodlo do 30 dnů. Poté by cizinec do dvou týdnů získal vízum, v Česku by si kartu vyzvedl a nastoupil by do práce. Zvýšit by se měly i pokuty za zaměstnávání na černo, a to ze dvou na pět milionů.
Kvůli návrhům zákonů by se měla sejít mimořádně tripartita. Nečas věří, že jeho záměr podpoří i koaliční strany. Ke zvýšení motivace k práci a změnám sociálního systému se vláda zavázala v programovém prohlášení. Vyjednávat chce ministr i s opozicí. ČSSD již dřív volala po tom, aby situace lidí, kteří se snaží a pracují, byla výhodnější.
Foto: Tomáš Nosil, Karel Šanda
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.