Parlamentní docházka
Největší absentéři ve sněmovně? Hašek a Schwarzenberg
26.08.2013 13:30 Původní zpráva
Předseda TOP 09 a exministr zahraničí Karel Schwarzenberg ve sněmovně nepatřil k nejaktivnějším poslancům. Hlasování se účastnil podle občanského sdružení KohoVolit jen ve 45 procentech případů. Ještě horší docházku měl statutární místopředseda ČSSD Michal Hašek. Kvůli svému pracovnímu vytížení v krajích přišel hlasovat do sněmovny jen ve 34 procentech případů.
Hašek o sobě před časem prohlásil, že má víc funkcí než japonská kalkulačka. Kromě řady jiných je předsedou Asociace krajů ČR, hejtmanem Jihomoravského kraje a poslancem parlamentu. Právě posledně zmíněný post však Hašek trochu zanedbává. Podle tabulky sdružení Kohovolit.eu přišel do sněmovny hlasovat jen ve 34 procentech případů. Ani jednou se nezapojil do oblíbené kratochvíle opozice a neinterpeloval vládní ministry nebo premiéra. Se svou řečí vystoupil od roku 2010 do konce srpna 2013 na plénu dvacetkrát.
O moc lépe na tom s docházkou není ani ideový oponent ČSSD, šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg. Ve sněmovně hlasoval ve 45 procentech případů. Stejně jako Hašek pak u řečnického pultíku vystoupil dvacetkrát. Na jednání byl Schwarzenberg omluven obvykle kvůli svým diplomatickým cestám. Horší docházku než oba politici měli však už jen zavřený Roman Pekárek (21 procent) nebo David Rath (26 procent).
Ale ani ostatní výrazné tváře nebyly ve sněmovně při hlasování pokaždé. Šéf ČSSD Bohuslav Sobotka se může "chlubit" účastí 65 procent, bývalý předseda ODS Petr Nečas hlasoval ve sněmovně v 55 procentech případů, exministr školství Josef Dobeš, který se uchází o přízeň voličů v předčasných volbách za Hnutí pro sport a zdraví, hlasoval ve 42 procentech.
Poctivě docházeli do sněmovny hlasovat naopak spíše méně známé tváře: poslanci Josef Nekl (KSČM) a Jaroslav Martinů (ODS) - oba mají účast 95 procent. Největší účast měli poslanci za TOP 09 Petr Holeček a Luděk Jeništa (98 procent) a za nimi v závěsu poslanec za ČSSD Jiří Petrů (97 procent).
"Logicky nejvyšší počet vystoupení na schůzích mají členové předsednictva sněmovny, členové vlády a předsedové klubů. Z řadových poslanců vynikli v tomto směru Miroslav Opálka (KSČM) či Ivan Ohlídal (ČSSD). Rekordmanem v počtu interpelací na členy vlády je Jiří Paroubek (LEV 21) se 114 interpelacemi. To představuje skoro dvě interpelace za jednu schůzi, a to včetně schůzí, kdy se interpelace vůbec nekonaly," dodal analytik Kamil Gregor ze sdružení KohoVolit.eu.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.