<span>Největším drogovým problémem</span> zůstává pervitin

Domácí
30. 3. 2010 14:02
V produkci i konzumaci pervitinu jsme pořád bohužel nejlepší na světě.
V produkci i konzumaci pervitinu jsme pořád bohužel nejlepší na světě.

V produkci i konzumaci pervitinu jsme pořád bohužel nejlepší na světě.Největším problémem s drogami zůstává v České republice masová nelegální výroba pervitinu, oznámil ředitel Národní protidrogové centrály (NPC) Jakub Frydrych, podle kterého za to může i nadále snadná dostupnost léků s obsahem pseudoefedrinu. Opět pak stoupal trend pěstování konopí ve velkopěstírnách.

"Dlouhodobě má Česká republika problém s nelegální výrobou metamfetaminu, lidově pervitinu, a to je setrvalý stav," uvedl Frydrych. Česko je tak podle šéfa NPC stále největším producentem této drogy v Evropě. Loni odhalili detektivové 341 varen, o rok dříve to bylo 434. Frydrych však dodal, že se nejedná o ukazatel toho, kolik je opravdu v ČR laboratoří. Dokazování této trestné činnosti je podle něj velmi náročné.

ČTĚTE TAKÉ: Voják Hradní stráže vyráběl kokain. Hrozí mu deset let
                        Češi nakupují v Polsku ve velkém léky s pseudoefedrinem

Ředitel policejního útvaru bojujícího s drogovou kriminalitou upozornil, že v 98 procentech jde o malé kuchyňské laboratoře, které se nacházejí na celém území Česka. Zatímco v roce 2000 našli policisté 19 varen a zabavili přes 12,5 kilogramu, při loňském počtu odhalených laboratoři zabavili zhruba 3,5 kilogramu této drogy.

Následky v podobě skvrn na obličeji jsou dobře patrné.Podle výroční zprávy NPC se kolem jedné varny zpravidla pohybuje malá skupinka lidí, kteří mají rozdělené úkoly. Téměř všichni metamfetamin užívají. Protože je pervitin snadno dostupný, jezdí ho do Česka kupovat i zahraniční "drogoví turisté". Droga se zároveň i vyváží.

V loňském roce byly léky s pseudoefedrinem, ze kterých se droga vyrábí, od května do října dostupné pouze na občanský průkaz. Centrální úložiště vedlo evidenci výdejů. Úřad pro ochranu osobních údajů však nařídil osobní data uživatelů léků v evidenci zničit. Od podzimu je proto prodej znovu bez registrace.

Podle Frydrycha to byla velmi krátká doba na to, aby mohli zjistit, zda v tomto období počet varen poklesl. Výrobci pervitinu si navíc dováželi léky z okolních států. "Za rok, co se Česká republika baví o tom, jestli bude centrální úložiště, nebo jestli tyto léky budou na recept, okolní státy vyslyšely naše hlasy, aby nám s tímto problémem pomohly," uvedl šéf NPC.

Polsko podle něj ve vojvodstvích sousedících s Českem zavedlo omezení prodeje těchto přípravků, Slovensko již má připraveno paragrafované znění změny zákona a v Německu se uskutečnila masivní informační kampaň. Ředitel NPC považuje metamfetamin za velký problém i proto, že je s ním často spojena i další kriminalita, například krádeže.

Velkopěstírny kontrolují většinou Vietnamci. A pro vývoz do EU.Detektivové loni také odhalili 84 velkokapacitních pěstíren konopí, v roce 2008 to bylo 79. Jde o objekty, ve kterých se pěstuje kolem 400 rostlin. Podle Frydrycha bude pravděpodobně výroba marihuany nadále stoupat, protože je po ní v celé Evropě obrovská poptávka. Vyrobená marihuana směřuje totiž nejen na český trh, ale je vyvážena i do zahraničí. Více než z poloviny se na pěstování konopí v ČR podílejí Vietnamci.

Kriminalisté se chtějí v tomto a příštích letech zaměřit také na malé pěstitele marihuany a uživatele. Držení i malého množství drogy je přestupek a může za něj být udělena až patnáctitisícová pokuta. Podle Frydrycha však evidují české úřady pouze kolem tisícovky těchto přestupků ročně, v Rakousku je to prý kolem 15 tisíc.

Foto: Tomáš Nosil, archiv, Lucie Pařízková

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ