V domově důchodců v Břevnici u Havlíčkova Brodu se podle krajských hygieniků potvrdila nákaza koronavirem u deseti klientů a dvou zaměstnanců. Zbylým 12 obyvatelům domova a také jeho 22 pracovníkům v sobotu záchranáři odebrali vzorky k testování, informovalo před polednem vedení domova v tiskové zprávě na webu kraje. Péče o klienty je podle něj zajištěná.
"Aktuálně je průběh onemocnění u většiny pozitivních klientů doprovázen celkem mírnými příznaky, s výjimkou dvou klientek, u nichž se připravuje hospitalizace," stojí ve zprávě. Obyvatelé domova s potvrzenou nákazou jsou podle zprávy izolovaní v jiných pokojích než lidé čekající na výsledky testů. O víkendu bude v domově provedena opakovaná kompletní dezinfekce.
Mimořádná hygienická opatření podle zprávy domov přijal počátkem měsíce a zpřísňoval je. Způsob zavlečení nákazy je nejasný. "Není vyloučeno, že příčinou může být kontakt s rodinnými příslušníky nebo návštěvami v období před úplným zákazem návštěv. Inkubační doba a aktuální průběh nemoci by tomu nasvědčovaly," stojí ve zprávě.
V Břevnici je zařízení se zvláštním režimem, stará se o lidi s demencemi. Je součástí havlíčkobrodského domova pro seniory, který je spravovaný krajem. Budova stojí samostatně u vsi. Ředitelka domova Hana Hlaváčková dopoledne řekla, že ochranných pomůcek má domov poměrně dost. "Nemáme respirátory trojky, ale jednáme s krajem o jejich zajištění," uvedla.
Nějaké respirátory nejvyšší třídy FFP3 by podle předpokladu náměstka hejtmana Vladimíra Novotného (ČSSD) mohlo zařízení dostat během víkendu. Uvedl, že kraj je s ředitelkou domova v kontaktu a ochranné prostředky, například respirátory a obleky, jí poskytl. "Nemocnice je také připravená na případné přijetí pacientů s respiračními problémy," doplnil Novotný.
Na Vysočině byla potvrzena nákaza COVID-19 u 76 lidí. Nejvíc případů, 36, je Havlíčkobrodsku. V jiných sociálních zařízeních v kraji zatím podle hygieniků nebylo šíření nákazy zjištěné.
Senioři jsou ohrožená skupina
Nákaza novým koronavirem ohrožuje nejvíc starší a dlouhodobě nemocné lidi. V Česku bylo podle statistické ročenky v roce 2018 v provozu 525 domovů pro seniory s asi 37 000 lůžky. V 341 domovech se zvláštním režimem pro pacienty s demencí bylo 20 100 lůžek. Ministerstvo zdravotnictví nařídilo v pátek domovům pro seniory, aby vyčlenily zhruba desetinu svých lůžek pro lidi s podezřením na nákazu koronavirem, v karanténě či pacienty s lehkými příznaky.
Podle pátečního vyjádření ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) se nemoc COVID-19, kterou virus způsobuje, objevila v šesti domovech pro seniory v Česku.
Výběr případů nákazy koronavirem v domovech pro seniory |
24. března - V Domově důchodců v Českém Dubu odhalil test nákazu u jednoho pracovníka. 25. března - Oznámeno, že nemocí COVID-19 je nakaženo 13 seniorů na oddělení následné péče Thomayerovy nemocnice v Praze. Jeden nakažený, pětasedmdesátiletý muž, zemřel. Podle páteční zprávy nemocnice je zde již 24 nakažených seniorů a šest zdravotních sester. 26. března - Pozitivní test na koronavirus měl jeden obyvatel a jeden zaměstnanec domova pro seniory U Trati v Litoměřicích. 26. března - Dvě seniorky zemřely na koronavirus v domově pro seniory v Praze-Michli. 26. března - V domově v Praze-Chodově se nakazili koronavirem dva klienti. Z tohoto zařízení pocházel pětadevadesátiletý muž, který byl první obětí koronaviru v Česku ohlášenou v neděli 22. března. 27. března - Nákazu novým koronavirem prokázal test u jednoho z pracovníků a také u jednoho z klientů Domova seniorů v Liberci na Františkově. 28. března - V domově důchodců v Břevnici u Havlíčkova Brodu se potvrdila nákaza koronavirem u deseti klientů a dvou zaměstnanců. |