Nocleh na zemi vedle dětské postýlky, na pokoji teče jen studená voda. Tak dopadli rodiče, jejichž pětiměsíční dcera strávila noc v nemocnici na Bulovce. „Bylo to jak ve středověku," říkají. Nemocnice ale tvrdí, že za nic nemůže.
Problém prý spočívá v tom, že se na oddělení najednou sešlo větší množství kojenců, než je obvyklé, takže neměli místo v pokojích, kde děti spí společně s matkou. Za studenou vodu zase může staré vodovodní potrubí. Nemocnice to zatím měnit nebude.
Jinam? Nemožné
Pětiměsíční Barborku Škrabánkovou odvezli rodiče v sobotu 5. ledna do nemocnice na Bulovce na pohotovost kvůli průjmu. Výraznější odvodnění může takhle malé dítě ohrozit i na životě, proto lékaři rozhodli o její hospitalizaci. Na dětském oddělení infekční kliniky ale čekal její rodiče šok.
"Dali nás na pokoj tak dva a půl na čtyři metry, kde byly čtyři dětské postýlky a tři židličky," popisuje Jan Škrabánek pokoj, kde uložili jeho dceru. Jeho žena stejně jako další maminky včetně jedné v šestinedělí to měly u lůžek jen "k sezení".
Kojící manželce nakonec dovezl z domova karimatku a spacák, takže dceři dělala společnost z podlahy. Nad hlavou jí přitom visel leták, který kojeným dětem do jednoho roku věku slibuje možnost být s maminkou i v noci. "Zůstávají po celou dobu hospitalizace na lůžku na dětském oddělení," píše se o matkách v informaci podepsané primářkou.
Dalším šokem pak byl pro rodiče fakt, že v pokoji tekla jen studená voda. "V pokoji byla vanička na koupání dětí, asi jsme malou měli umýt v té ledové vodě," popisuje rozčarovaně Škrabánek.
"Uvažoval jsem i o tom, že bych dceru odvezl do jiné nemocnice, ale s průjmy děti ošetřují jen na tomto jediném oddělení v celé Praze," říká odevzdaně. Naštěstí se v nemocnici nezdrželi dlouho, Barborku zdravotníci propustili už druhý den.
Problémy jsou jen nárazové, říká nemocnice
Redakce TÝDEN.CZ navštívila oddělení o šest dní později. V prosluněném pátečním dopoledni působí barevné pokoje vybavené kovovými postýlkami a s linoleem na zemi docela přívětivě, oddělení je poloprázdné: ze dvaceti lůžek je obsazená asi polovina. "Minulý pátek to tu vypadalo podobně, ale během večera a soboty pacientů přibylo, měli jsme obsazených devatenáct z dvaceti lůžek," popisuje staniční sestra Hana Hrdinková.
Pro kojence s maminkami jsou na dětském oddělení vyčleněny dva pokoje, každý pro dva malé pacienty - tato lůžka ale byla v době příjezdu Škrabánkových obsazená. "Ostatní maminky můžou u postýlky sedět, nebo mohou přespat na pokojích ve čtvrtém patře. Když je miminko potřebuje, vzbudíme je a ony sejdou k nám," vysvětluje vrchní sestra infekčního oddělení Květuše Novotná.
Kapacita oddělení je podle sester dostatečná. "Tady u nás je to dost nárazové. Někdy máme plno a dokonce jsme i zabírali dva pokoje z vedlejšího oddělení, jindy je tu klídek," připomínají sestry, že právě teď jsou pokoje poloprázdné. Přiznávají však také, že by se budova z první poloviny minulého století měla víc přizpůsobit potřebám rodičů. "Máme plán rekonstrukce, kde je oddělení jinak koncipováno a lůžek pro děti s maminkami je víc," popisuje Novotná.
Bezmocné jsou sestry, i pokud jde o vodu. "Je to problém potrubí v celém křídle," říká staniční sestra Hrdinková. Podle ní se větší děti chodí mýt do umývárny, kde problémy nejsou, menším dětem vodu do vaniček sestry ohřívají v konvici.
Chybí peníze a jistota
Je jasné, že na infekčním na Bulovce není všechno v pořádku - a v personálu problém není. "Doktoři za to nemůžou," potvrzuje i Jan Škrabánek. Stav budovy infekčního oddělení nicméně může dojem z péče srazit o sto let zpátky.
Například s vodou to ale lepší nebude. "Je to problém našich starých budov, ve kterých není cirkulační potrubí. Voda tak v noci, když není odebíraná, vystydne, a až ráno začne téct opět teplá," vysvětluje mluvčí nemocnice Petr Mach a dodává, že změnu celého vodovodního systému nemocnice nechystá.
Proměna dětského oddělení se plánuje až za dva roky. „Chystáme rekonstrukci celé lůžkové části infekční kliniky, a to na rok 2010," říká Mach. Na kolik by konkrétně měla rekonstrukce přijít, se neví, zatím neexistuje konkrétní prováděcí projekt. Je ale otázkou, co vůbec s Bulovkou v roce 2010 bude: mluví se o její přeměně na metropolitní nemocnici, může z ní být i ministerská nebo univerzitní. Rozhodnout by se mělo za několik měsíců.
Foto: Lucie Pařízková, Profimedia