<span>Nenasytní ze Senátu:</span> kolik stojí pražští senátoři?

Domácí
27. 10. 2009 12:00
bez popisku 205692
bez popisku 205692

Důvod ke smíchu se vždycky najde, když náhrady zůstávají."Otesánek ze Senátu," tak by se mohla jmenovat nová role senátora Tomáše Töpfera. Podle výpočtů on-line deníku TÝDEN.CZ je oblíbený herec nejdražším pražským senátorem. Měsíčně přijde daňové poplatníky k řadovému platu ještě na dalších 74 tisíc korun.

Mají fungovat jako pojistka demokracie, jenže se ukazuje, že zneužívání náhrad pro ústavní činitele není jen doménou poslanců. Senátoři si při jejich čerpání počínají stejně snaživě, jako kolegové z dolní komory parlamentu.

Za Prahu sedí v horní komoře parlamentu deset senátorů. Měsíčně dostávají k základnímu platu 61 400 korun dalších třicet dva tisíc na pronájem kanceláře v Praze, čtrnáct tisíc na odborné posudky a administrativní práci a třiadvacet tisíc na benzin.

Seriál Nenasytní zde.

Nejvíce ze státní kasy odsává Tomáš Töpfer, nestraník, který do Senátu kandidoval za ODS.  Jde ovšem o údaje, které Senát poskytl pouze za druhé čtvrtletí roku 2009. "V dalších měsících ale již pan senátor žádné peníze na papírovné a expertné nečerpal," uvedla Töpferova asistentka Irena Fraibišová. Töpfer se nicméně před lety nechal při rozhovoru slyšet, že by senátoři měli pobírat mnohem vyšší platy a mít ještě víc výhod, aby byli neúplatní.

V neslavné statistice otesánků ze Senátu ho následují Miroslav Škaloud (ODS) s pětasedmdesáti tisíci a Daniela Filipiová (ODS) s šedesáti devíti tisíci.

Náhrady a naturálie

Před měsícem si poslanci odhlasovali snížení základního platu o čtyři procenta a zdanění náhrad. V Senátu však s pokusem o okleštění náhrad narazili, a tak se zákon vrací na stůl poslancům, kteří se k němu vrátí začátkem listopadu.

Senátoři mají nárok na...

* peníze na reprezentaci

* dopravu vozidlem a letadlem při cestách spojených s výkonem funkce

* stravování při tuzemských cestách

* stravování a některé další výdaje při zahraničních cestách

* ubytování při tuzemských i zahraničních cestách

* přechodné ubytování v místě, v němž vykonává funkci

* odborné a administrativní práce

* činnost průvodce nebo osobního asistenta

* odbornou literaturu

* užívání přiměřeně vybaveného bytu

* užívání přiměřeně vybavené kanceláře ve svém volebním obvodu

* úhradu zdravotní péče

* přednostní zřízení účastnické telefonní stanice

* bezplatné používání prostředků veřejné hromadné dopravy

"Představitelům státní moci" určuje plat zákon číslo 236, který byl naposledy novelizován před čtyřmi lety. Tento zákon strká poslance a senátory do jednoho pytle. Plat, náhrady a všechna "přilepšení" se jim vypočítávají podle stejného koeficientu.

Zákonodárci z horní i dolní komory dostávají plat ve výši trojnásobku průměrné měsíční mzdy za předminulý rok. Letos jim měsíčně na účtu přibude 61 400 korun. Na další peníze si mohou přijít "sezením" v komisích, nebo výborech, kterých je v Senátu hojnost

Nejvíce však daňové poplatníky stojí senátorské náhrady a tzv. naturální plnění.

Náhrady se kvůli přebujelému systému vyplácení mohou vyšplhat až ke sto tisícům měsíčně, jsou nedaněné a nemusejí se dokládat. Aby senátoři nemuseli na svou funkci "doplácet", mají nárok na řadu naturálních plnění, například si nemusejí platit zdravotní péči.

Foto: Tomáš Nosil

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ