Informace policistů o tom, že neonacisté mají vyrazit do Prahy, byly mylné. Extremisté podle nich chtěli po svém "oslavit" 70. výročí křišťálové noci, pogromu na Židy v nacistickém Německu. Stovka policistů i těžkooděnců na ně však čekala v Židovském městě marně.
"V ulicích Prahy je stálá pořádková služba, hlídá především Židovské Město," potvrdil kolem 18. hodiny on line deníku TÝDEN.CZ policejní mluvčí Tomáš Hulan.
Křišťálová noc |
Označovaná též jako říšský pogrom či listopadový pogrom je označení pro protižidovský pogrom, který se odehrál v noci z 9. na 10. listopadu 1938 v Německu, k němu připojeném Rakousku a v Sudetech. Během křišťálové noci podle nejnovějšího zkoumání zahynulo 1200 až 1500 lidí. Po křišťálové noci bylo okolo 30 tisíc Židů internováno v koncentračních táborech. |
"Nikdo z extremistů se tu zatím podle našich poznatků neobjevil, máme ale zprávy o tom, že se mohou objevit," uvedl mluvčí. "V takovém případě jsme připraveni zasáhnout proti nim v adekvátní síle," dodal.
Na rozích ulic Židovského Města a Pařížské ulice v centru Prahy dlouho postávaly hloučky policistů, celkem jich centrum hlídalo zhruba sto. Byli pozitivně naladěni. "To bude noc," mnul si ruce jeden z nich.
Už před 20.30 je však optimizmus přešel. Tiskový mluvčí oznámil na místě novinářům, že informace o chystajícím se průvodu přibližně dvaceti neonacistů zřejmě nebyly správné. "Akce končí. Skupinka extremistů je rozpustila," řekl.
O příchodu neonacistů přitom věděla většina obyvatel Židovského města. "Vím už několik dní dopředu, že by sem měli prijít demonstrovat s pochodněmi," uvedl v 19 hodin pro on-line deník TÝDEN.CZ majitel místní židovské restaurace King Solomon. "Já se jich ale nebojím. Dnes se tu koná kongres rabínů, je jich tu asi 360 s manželkami, tak možná proto chtějí přijít," domníval se. A dodal: "Nemají tu co dělat." Maiselovu ulici, ve které kongres probíhal, hlídali policisté nejvíc. Ani tady však k žádnému incidentu nakonec nedošlo.
Foto: Karel Šanda